Nagrada za zdravu prehranu

Autor: Darinka Cvišić, 8. 5. 2011.

Oš Breznički Hum dobila je 2010. godine status međunarodne Eko – škole čime se obavezala da će svijest o ekologiji, ekološkom razvoju i zdravom načinu života uvrstili u sva područja svoga djelovanja. Provodeći zdravu prehranu u školi istražili su što je sve potrebno za ekološku proizvodnju hrane te kako urediti i u potpunosti iskoristiti proizvodne kapacitete školskog povrtnjaka i voćnjaka. Stoga su se sa svojim projektom  „Zdravom prehranom do ravnoteže dobrog zdravlja“  javili na natječaj koji su organizirali Udruga „Lijepa naša“ i dm - drogerie markt pod naslovom „Zdrava prehrana“ i u konkurenciji  81 osnovne škole iz cijele Hrvatske osvojili prvu nagradu – 5000,00 kuna.

Cilj projekta „Zdravom prehranom do ravnoteže dobrog zdravlja“  bio je razvijati ekološku svijest i pozitivne stavove o proizvodnji ekološki zdrave hrane, stjecati znanja i vještine o zdravoj prehrani i održavanju ravnoteže dobrog zdravlja primjenom piramide zdrave prehrane u prehrambenim navikama učenika i njihovih obitelji. Također, učenici su usvajali znanja o uzgoju biljaka koje se koriste u zdravoj prehrani te na ekološki prihvatljiv način proizvodili povrće i voće za potrebe prehrane u školskoj kuhinji. Za potrebe ovog projekta proizvedena je i kratka anketa među odabranim uzorkom učenika i njihovih roditelja. Kako bi održali ravnotežu dobrog zdravlja, učenici su svjesni da je potrebno uvesti piramidu zdrave prehrane u školske jelovnike i uložiti veliki trud u proizvodnju zdrave hrane u školi. Stoga svi anketirani učenici ( 100 % ) smatraju da je njihov rad u školskom vrtu koristan jer se u školi zdravo hrane ( 91 %  anketiranih učenika ). Iz anketnih pitanja za roditelje vrijedi izdvojiti sljedeće : 86 % anketiranih roditelja smatra da se njihova djeca zdravo hrane u školskoj kuhinji te da je rad njihove djece u školskom vrtu koristan ( 96 % anketiranih roditelja ).

Ovi ohrabrujući podaci govore da su članovi školske zajednice OŠ Breznički Hum već napravili prve značajne korake na putu prema ravnoteži dobrog zdravlja.