Dan planeta Zemlje u šumi Žutici

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 25. 4. 2024.

Svi učenici i dvadesetak djelatnika Škole obilježili su Dan planeta Zemlje terenskom nastavom u Lonjsko polje, tj. u šumu Žuticu koja se nalazi na samim vratima Lonjskog polja. Terenska nastava realizirana je u sklopu projekta građanskog odgoja i obrazovanja „Bioraznolikost rijeke Lonje“. Po dolasku u šumu Žuticu učenici su obišli poučnu stazu, s naglaskom na dabrove nastambe. Uslijedilo je predavanje u lugarnici Pleso te radionica sadnje mladih hrastova. Školi je darovano pet sadnica hrasta koje su učenici posadili u školskom dvorištu. Realizaciju terenske nastave omogućili su Varaždinska županija te Općina Breznički Hum i Općina Breznica, kojima ovim putem zahvaljujemo na suradnji.

Na ulazu u šumu Žuticu sudionike terenske nastave dočekali su šumari koje su ih dopratili do lugarnice Pleso. Budući da je u terenskoj nastavi sudjelovalo preko 150 učenika i djelatnika Škole, bili su podijeljeni u tri grupe: niži razredi, 5. i 6. razredi, 7. i 8. razredi. Sve grupe obišle su poučnu stazu, koja je duga oko 2,5 km, gdje su kroz 10 točaka s poučnim tablama saznali brojne zanimljivosti o biljnim i životinjskim vrstama Šume i Lonjskog polja, s naglaskom na dabrove nastambe koje su mogli vidjeti na kraju staze.

Također, svi su pogledali dokumentarni film „Čudesna šuma Žutica“ te sudjelovali na predavanju na kojem su ih djelatnici Šume, na konkretnim primjerima, pobliže upoznali s najpoznatijim biljnim vrstama.

Na kraju su učenici sudjelovali na radionici sadnje mladih sadnica hrasta lužnjaka, što im je bilo posebno zanimljivo. Kao uspomenu na ovu iznimno sadržajnu terensku nastavu ponijeli su pet sadnica hrasta koje su posađene u našem školskom dvorištu.

Prije same terenske nastave učenice 6.b razreda izradile su plakat o Lonji u Brezničkom Humu i Breznici.

Više fotografija pogledajte na sljedećoj poveznici.

« Svibanj 2024 »