Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 5. 4. 2023.

U petak 31. ožujka 2023. godine učenici 4. razreda sa svojom učiteljicom i knjižničarkom proslavili su rođendan Hansa Christiana Andersena (2. travnja 1805. godine), koji je njemu u čast proglašen Međunarodnim danom dječje knjige. Tim povodom učenici su izradili i prezentirali nekoliko plakata kojima pozivaju na čitanje Andersenovih bajki.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena – 2. travnja, zato su učenici 4. razreda izradili plakate omiljenih Andersenovih bajki kojima su iznenadili knjižničarku.

U suradnji Hrvatskog centra za dječju knjigu (hrvatske sekcije IBBY-ja), Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba i Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva snimljen je kratki film u povodu obilježavanja 10. rođendana kampanje Čitaj mi! i Međunarodnog dana dječje knjige 2023. Kampanja Čitaj mi!, kao prva nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja, svake godine bira ambasadora kampanje. Ambasadorica za 2023. godinu je Sanja Pilić, hrvatska kandidatkinja za Nagradu Hans Christian Andersen 2024. koju dodjeljuje IBBY, a kandidirao ju je Hrvatski centar za dječju knjigu pri Knjižnicama grada Zagreba kao hrvatska sekcija IBBY-ja. Sanja Pilić u filmu čita svoju slikovnicu, govori o svojim djelima i čitanju, početcima pisanja i važnosti čitanja.

Kratki film u povodu obilježavanja 10. rođendana kampanje Čitaj mi! i Međunarodnog dana dječje knjige 2023.:

Nakon što su predstavili svoje plakate, knjižničarka ih izložila u knjižnici kako bi poslužili kao poziv ostalim učenicima na čitanje.

« Svibanj 2024 »