Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 3. 3. 2023.

U petak 3. ožujka 2023. godine obilježili smo Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Cilj njegova obilježavanja je podizanje svijesti o problemu vršnjačkog nasilja. Sudjelovali su učenici i djelatnici matične i područne škole.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Pritom se nose ružičaste majice koje simboliziraju borbu protiv nasilja među vršnjacima. Zbog zimskih praznika odlučili smo borbi protiv nasilja posvetiti 3. ožujka 2023. godine.

Tijekom dana na satovima razrednika provedene su radionice kojima je bio cilj prevencija, ali i prekidanje svih oblika nasilja, buđenje svijesti učenika, poticanje na međusobno pomaganje, razvijanje empatije i tolerancije, razvoj ljudskih i moralnih vrijednosti, prihvaćanje različitosti, pomaganje žrtvi i reagiranje na svaki oblik neželjenog ponašanja.

Obilježavanje ovog Dana započelo je u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Sljedećeg dana mnogi učenici došli su u školu u ružičastim majicama u znak podrške zlostavljanom prijatelju, osuđujući na taj način vršnjačko nasilje. Sljedeće godine brojni učenici i učitelji kanadskih škola obukli su ružičaste majice. Uskoro je ideja postala globalna. Danas ju obilježavaju škole diljem svijeta boreći se na taj način protiv vršnjačkog nasilja.

« Svibanj 2024 »