Niži razredi na terenskoj nastavi u Zagrebu

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 18. 1. 2023.

Učenici 1. – 4. razreda matične i područne škole, u pratnji svojih učiteljica i knjižničarke, uputili su se 17. siječnja 2023. godine na terensku nastavu u Zagreb. Prema planu, prva stanica bilo je Kazalište Trešnja gdje su uživali u odličnoj predstavi „Ježeva kućica“. Nakon predstave krenuli su u obilazak užeg centra grada, a poseban doživljaj bila je vožnja uspinjačom. Vodičica Vanja pokazala im je neke od najvažnijih zagrebačkih znamenitosti te im ispričala brojne zanimljivosti o nastanku grada. Također, učenici su tijekom cijele terenske nastave imali i stručno vodstvo, gđu Sanju, kojoj zahvaljujemo na suradnji.

Po dolasku u Zagreb učenici su najprije posjetili Kazalište Trešnja gdje su pogledali odličnu predstavu „Ježeva kućica“, nastalu prema istoimenoj basni Branka Ćopića. Predstava, baš poput basne, prati Ježa koji mirno živi u svijetu šume u kojem obitavaju ludi i igrom zaneseni članovi šumsko-razbojničkog benda: Svinja, Medo, Sova, Vuk, Zec i Lija. Radnja je prikazana kroz glazbu, vrlo dinamično. Sve se životinje zainteresiraju za Ježa koji od njih odudara jer je samozatajan i ne traži ništa, zadovoljan je onime što ima. Drugim životinjama on postaje predmetom čuđenja i oni ga prate jer žele shvatiti zašto se Ježurka Ježić bori za sebe i brani svoj dom, čak i onda kada mu se svi drugi rugaju. Tako predstava nosi jednostavnu i jasnu pouku kako treba voljeti i čuvati vlastiti dom, što je prikazano na nov i moderan način, kroz igru, pjesmu i ples, a upravo to se učenicima jako svidjelo.

Fotografija preuzeta sa stranice https://www.kazaliste-tresnja.hr/predstave/jezeva-kucica/

Nakon kazališta krenuli su u obilazak grada. Nakon što ih je autobus iskrcao na Mažuranićevom trgu, dalje su krenuli pješice. Ispred Hrvatskog narodnog kazališta dočekala ih je vodičica Vanja koja ih je dalje vodila po gradu. Ispričala im je brojne zanimljivosti i legende o Zagrebu i njegovim znamenitostima, počevši od zgrade samog kazališta. Saznali su da je izgrađeno 1895. godine za samo 16 mjeseci te da zapošljava 900 ljudi različitih zanimanja. Prošetali su Frankopanskom ulicom, Ilicom i Mesničkom ulicom, prošli kroz tunel Grič i baš na izlasku iz tunela iznenadio ih je pucanj iz Gričkog topa koji je označio da je točno podne. Potom su se ukrcali u uspinjaču koja ih je jednominutnom vožnjom prevezla do Gornjeg grada. Napokon, vidjeli su i kulu Lotršćak s koje puca Grički top, a učenik 3. razreda Mateo ispričao je legendu o Gričkom topu. Nakon uživanja u predivnom pogledu na katedralu i gradske krovove, krenuli su dalje do Markovog trga gdje su vidjeli crkvu sv. Marka, zgradu Sabora i Banske dvore, sjedište vlade RH. Prolaskom kroz Kamenita vrata spustili su se do Trga bana Jelačića i fontane Manduševac odakle su zbog jake kiše ubrzali korake kako bi što prije stigli do McDonald’sa.

Okrijepljeni i već pomalo umorni, učenici su jedva dočekali da se ukrcaju u autobus. U Breznički Hum stigli su puni dojmova, a budući da su bacili novčić u Manduševac, vjerujemo da će uskoro opet putovati u Zagreb.

« Svibanj 2024 »