Posjet učenika 8. razreda Vukovaru

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 7. 11. 2022.

Učenici 8. razreda naše škole boravili su u Vukovaru 28. i 29. listopada u sklopu projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru". Pratnja našim osmašima bile su učiteljica Ana Keleminec i njihova razrednica Ana Skuhala. Cilj projekta je što bolje upoznavanje novije hrvatske povijesti, tj. Domovinskog rata i same Bitke za Vukovar.

Učenici su se u ranim jutarnjim satima našli ispred škole odakle su krenuli prema OŠ Visoko i OŠ Bisag te se zajedno s njihovim osmašima uputili na terensku nastavu u Vukovar. Iako je bilo jako rano, svi su imali puno energije i jedva su čekali da stignu u Vukovar.

U Vukovar su stigli oko pola deset ujutro. Najprije su imali nešto slobodnog vremena za razgledavanje Hostela Dubrovnik gdje su boravili dva dana. Potom su se uputili prema Memorijalnom centru gdje su pratili prezentaciju o Domovinskom ratu, a obišli su i Muzej Domovinskog rata gdje im je vodič bio vojnik Centra. Uz njegovo vodstvo razgledali su Muzej i bolje upoznali vukovarsku povijest. Vidjeli su naoružanje te oklopna i tenkovska vozila koja su naši i neprijateljski vojnici koristili tijekom rata. Sudionici ratnih zbivanja upoznali su ih s tijekom Bitke za Vukovar te posljedicama rata, što je bilo vrlo potresno. Uslijedio je kratak odmor uz ručak, a nakon ručka su imali nešto slobodnog vremena za druženje. Poslije ručka obišli su u Memorijalni muzej Vukovar i Muzej Vučedolske kulture. Nakon toga  autobusom su se uputili prema Vukovarskom vodotornju, simbolu Vukovara visokom 50.3 metra. Učenicima je na Vodotornju bilo zabavno, ali ponekima i jako stresno zbog visine. Nakon toga  učenici su sa svojim učiteljima prošetali do centra Vukovara gdje su imali kratak odmor.

U poslijepodnevnim satima učenici i učitelji uputili su se prema Hostelu Dubrovnik gdje su preuzeli ključeve za svoje sobe. Kada su se smjestili, imali su malo slobodnog vremena za odmaranje, što su svi jedva dočekali. Nakon odmora uslijedila je večera, a nakon večere učenici su se počeli spremati za disko na brodu. Tamo je bilo jako veselo, učenici su pjevali, plesali i družili se s drugim učenicima i nakratko zaboravili na sve strahote o kojima su slušali tijekom dana. Kada su se vratili iz diska, imali su vremena za druženje s učenicima iz drugih škola. Druženja su trajala do 23 sata nakon čega su se morala ugasiti svijetla i morala je biti tišina. Učenici su se u tišini zabavljali u svojim sobama, igrali društvene igre, razgovarali i sl.

Ujutro su se morali probuditi u sedam sati, spremiti se i odjavili iz Hostela. Nakon doručka autobusom su se odvezli do crkve sv. Filipa i Jakova. Poslije su otišli na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje im je bilo jako potresno slušati koliko je nedužnih ljudi poginulo, a da njihove obitelji još danas ne znaju što se s njima dogodilo. Osmaši su se poklonili i žrtvama pokopanima u Masovnoj grobnici na Ovčari te su obišli Spomen–dom „Ovčara“, nastao u znak sjećanja na 263 ranjenika i civila te medicinskog osoblja pogubljenih 20. studenoga 1991. godine na Ovčari. Na Ovčari je život izgubio i legendarni urednik i novinar Hrvatskog radija Siniša Glavašević, čije priče čitaju za lektiru.

Poslije groblja obišli su Vukovarsku bolnicu koja je tijekom rata postala vojna bolnica. Gornja četiri kata bila su uništena u bombardiranjima pa su u funkciji bili samo prizemlje, podrum i atomsko sklonište. Nakon rata bolnička je zgrada obnovljena i ponovno je u funkciji. Dijelovi bolnice koji su se koristili za vrijeme opsade grada postali su mjesto sjećanja. U nekadašnjem atomskom skloništu bolnice nalaze se spomen-sobe, replike ratne bolnice, u čijim se hodnicima može pratiti dnevnik ratnih zbivanja u bolnici, s točnim brojem ranjenika dopremljenih u bolnicu, prema svjedočanstvima osoblja bolnice. Na kraju hodnika nalaze se pločice-osmrtnice s imena poginulih i nestalih osoba, u crnim, tj. sivim okvirima. Unatoč naporima bolničkog osoblja da bolnicu zaštite postavljanjem crvenih križeva na vidljiva mjesta, agresori su je tijekom rata sustavno bombardirali, stoga je danas simbol bolnice postao crveni križ s rupama od metaka.

Poslije ručka čekala ih je "Škola mira" gdje se nakon predavanja održavao kviz-znanja. Naši predstavnici Mirela Kovačić i David Vrbanec odlično su predstavili sebe, svoj razred i školu osvojivši prvo mjesto i čestitke za pokazano znanje.

Nakon prekrasna dva dana učenja i druženja u Vukovaru učenici su bili puni dojmova. Naučili su zašto je i dandanas važno znati i prenositi istinu o Domovinskom ratu. Također, naučili su da trebamo uvijek biti zahvalni svim hrvatskim braniteljima koji su branili grad, kao i svima onima koji su dali živote za obranu Hrvatske.

Na povratku je u autobusu bila odlična atmosfera, učenici su se zabavljali, pjevali, smijali i sklopili neka trajna prijateljstva. Boravak u Vukovaru dugo će pamtiti i još duže prepričavati svoje dojmove.

Tekst i fotografije: Novinarska grupa 8. r.

« Svibanj 2024 »