Magično bilje našega kraja

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 1. 11. 2022.

Učenici nižih razreda matične škole i učenici PŠ Šćepanje, u pratnji svojih učiteljica, uputili su se 27. listopada 2022. godine na zanimljivu terensku nastavu. Cilj je bio istražiti Kuću magične trave u Paki i provjeriti kakve sve magične moći krije ljekovito bilje našega kraja.

Da ljekovito bilje zaista ima veliki utjecaj na zdravlje i ljepotu čovjeka, uvjerili su se učenici nižih razreda naše škole koji su 27. listopada posjetili Kuću magične trave OPG-a Jakopović u Paki. Po dolasku na imanje dočekala ih je vlasnica, gospođa Snježana Jakopović koja ih je povela u obilazak biljnih nasada. Učenici su vidjeli nasade ljekovitog bilja: lavande, metvice, smilja, lješnjaka koji se uzgajaju na ekološki prihvatljiv način - bez upotrebe umjetnih gnojiva i pesticida. Mogli su ih dodirnuti, pomirisati, usporediti i osjetiti teksturu bilja, što im se vrlo svidjelo.

Potom su učenici saznali da se bilje koje se uzgaja na imanju koristi za proizvodnju ekokozmetike pod brendom "Kuća magične trave". Izrađuju kreme, sapune i ostale proizvode za njegu lica, tijela i kose na prirodnoj bazi, a gospođa Snježana objasnila im je da je to vrlo složen proces. Pokazala im je proces destilacije bilja, nastanak hidrolata (baze za kreme, sapune) te izdvajanje eteričnog ulja. Vidjeli su sušionu za sušenje bilja te kako se pakira kozmetika. Također, vidjeli su i kako izgleda prodaja u maloj kućnoj trgovini, a kućama su ponijeli ekološke sapune kao podsjetnik da ljekovito bilje našega kraja zaista ima magičnu moć.

« Svibanj 2024 »