Projekt „Slikovnica“ spojio učenike 2. i 6. razreda

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 23. 6. 2022.

Tijekom školske godine naši su učenici sudjelovali u brojnim zanimljivim projektima. Jedan od takvih je i projekt učenika 6. razreda „Slikovnica“ koji je proveden u sklopu nastave Hrvatskoga jezika, pod vodstvom učiteljice Vesne Pucak, a priključili su im se učenici 2. razreda s učiteljicom Ljiljanom Pernar te knjižničarkom Ivanom Nogić. Nastale su brojne zanimljive slikovnice koje su učenici 6. razreda čitali učenicima 2. razreda, a oni su ih ocjenjivali. Najboljom su ocijenili slikovnicu „Ljubav“ Simona Stublića.

Projekt „Slikovnica“ započeo je tijekom veljače na satu Hrvatskog jezika kada su učenici 6. razreda dobili zadatak izraditi svoju slikovnicu. Tema slikovnice bila je ljubav. Učiteljica Vesna Pucak dala im je smjernice kojih su se trebali pridržavati, a knjižničarka Ivana Nogić uputila ih je u tehničke detalje izrade slikovnica. Trebale su imati od 12 do 20 stranica te su morali paziti da sadržaj i ilustracije budu primjereni uzrastu 2. razreda.

Nakon uputa učenici su krenuli na posao. Sami su osmišljavali ilustracije i tekst, a svaka priča trebala je imati svoj slijed: uvod, zaplet, vrhunac i rasplet. Tekst je mogao biti pisan rukom, a mogli su ga napisati i na računalu ili ispisati i zalijepiti na stranice slikovnice. Kad su slikovnice bile završene, najprije su ih predstavili učenicima u svom razredu. S učiteljicom Vesnom komentirali su svaku slikovnicu prema zadanim mjerilima vrednovanja.

Nakon toga, 12 najuspješnijih slikovnica proslijedili su knjižničarki koja je organizirala njihovo čitanje učenicima 2. razreda, uz piknik na travi, početkom mjeseca lipnja. I čitačima i slušačima jako se svidjelo zajedničko čitanje u ugodnoj atmosferi školskog dvorišta. Bila je to dobra prilika i za međusobno upoznavanje starijih i mlađih učenika, ali i primjenu pravila bontona. Čitalo se u nekoliko navrata, i vani i u učionici, a učenici 2. razreda pažljivo su ocjenjivali izgled i čitanje slikovnica. Slikovnice su im se jako svidjele zato što govore o ljubavi i imaju sretan kraj, no kritični su bili su prema čitalačkim vještinama šestaša.

Kad se sve zbrojilo, najbolje su ocijenili slikovnicu Simona Stublića, drugo mjesto osvojila je Tea Keliš, dok su treće mjesto podijelile Iva Grošinić i Nika Vrbanec. Navedenim učenicima knjižničarka je uručila prigodna priznanja i slatke nagrade. Članovi Novinarske grupe prenijeli su najuspješniju slikovnicu u digitalni oblik, stoga je možete i sami prelistati na sljedećoj poveznici.

Budući da su svi sudionici ovog projekta izrazili zadovoljstvo zbog sudjelovanja i međusobne uspješne suradnje, projekt će se nastaviti i sljedeće školske godine, a sve slikovnice bit će izložene u školskoj knjižnici.

« Svibanj 2024 »