Noć knjige obilježena brojnim radionicama

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 29. 4. 2022.

Jedanaesta po redu Noć knjige 2022. obilježena je u našoj školi 25. travnja brojnim radionicama u kojima su sudjelovali učenici nižih i viših razreda. Učenici 1. - 4. razreda matične i područne škole izašli su školsko dvorište kako bi se zabavili radionicom "Lektira u boci", dok su učenici 6. razreda u informatičkoj radionici tragali za pričom "Ema i šumska vila". U tijeku je i izbor za najljepšu slikovnicu u čemu, također, sudjeluju učenici 6. razreda, uz malu pomoć čitača 2. razreda. Cilj navedenih aktivnosti je obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) i, naravno, poticanje učenika na čitanje.

Noć knjige 2022. započela je radionicom "U potrazi za pričom" u kojoj su učenici 6. razreda, na satu Hrvatskoga jezika, tragali za dijelovima priče "Ema i šumska vila ". Najprije su dijelove priče otkrivali virtualno, na računalima, a potom su odlomke priče lijepili na papir kronološkim slijedom. Uslijedilo je čitanje priče u cijelosti te aktualizacija, a radionica je završila velikim pljeskom, slatkom nagradom i prigodnim straničnicima za sve sudionike.

Za učenike od 1. do 4. razreda matične i područne škole knjižničarka je osmislila i pripremila radionice „Lektira u boci“ koje su učenici s veseljem zaigrali. Zadatak svakog razreda bio je pronaći plastične boce, koje su bile sakrivene u školskom dvorištu, i zbrinuti ih u odgovarajuće vreće. Kako učenici ne bi bili zbunjeni, svaki je razred pratio svoju boju, tako su prvašići tražili narančaste boce, drugi razred plave, treći razred zelene, a četvrti žute. U bocama su se nalazile poruke sa zadatcima vezanima uz lektire koje su čitali ove školske godine. Kad su pronašli i riješili sve zadatke, igra je bila završena, a uslijedila je slatka nagrada i prigodni straničnici za sve sudionike.

Učenici PŠ Šćepanje zaigrali su, također, radionicu "Lektira u boci" koju je za njih pripremila njihova učiteljica Nataša Črlenec.

U tijeku je i radionica na kraju koje će biti izabrana najljepša slikovnica u čemu, također, sudjeluju učenici 6. razreda, uz malu pomoć čitača 2. razreda. Riječ je o razrednom projektu koji su šestaši započeli u sklopu nastave Hrvatskog jezika sa svojom učiteljicom Vesnom Pucak. Učenici su dobili zadatak osmisliti i oslikati priču slikovnice, a zadana tema bila je ljubav. Rezultat njihovog kreativnog rada su brojne zanimljive i originalne slikovnice koje čekaju ljepše vrijeme da u sklopu čitateljskog piknika budu pročitane i predstavljene učenicima 2. razreda koji će potom odabrati najljepšu sliovnicu.

Sve aktivnosti u Noći knjige pripremila je i koordinirala knjižničarka Ivana Nogić, dok su organizatori na nacionalnoj razini bili: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Knjižnica grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portala za knjigu i kulturu Moderna vremena, udruga Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te Hrvatska udruge školskih knjižničara, pod pokroviteljstvom Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA i Hrvatske gospodarske komore.

Do sljedeće Noći knjige, uživajmo zajedno u zanimljivim knjigama koje nas okružuju!

« Svibanj 2024 »