Kako zaštititi osobne podatke

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 27. 1. 2021.

Svake se godine 28. siječnja obilježava kao Europski dan zaštite osobnih podataka. Prilika je to za podizanje svijesti o potrebi zaštite privatnosti i osobnih podataka, posebno prilikom korištenja društvenih mreža, zato pogledajte neke korisne savjete po pitanju zaštite osobnih podataka.

Budući da pitanje zaštite osobnih podataka nikada nije bilo toliko aktualno i značajno kao danas, jer su naši osobni podatci svugdje, važno se upoznati s razlozima i načinima prikupljanja i obrade osobnih podataka te njihovom zaštitom.

Kratke upute roditeljima u 6 savjeta:

1. Objasnimo djetetu da sve što objavi, lajka, podijeli, komentira ostaje negdje zapisano i da valja dvaput promisliti prije svake objave. Brisanje posta s Fejsa ne znači da su te informacije o nama izbrisane!

2. Otvorenost u odnosima je ključ, kao i u pojašnjavanju da sa svakom objavom dovode u pitanje i privatnost cijele obitelji. Kao obitelj možemo pomoći djetetu u svakoj dvojbi oko sigurnosti na internetu.

3. Upoznajmo dijete o phishing prijetnjama i kako uobičajeno takvi e-mailovi ili poruke izgledaju te što se u njima traži od naših podataka. Važno je naučiti dijete da ne klika na linkove bez provjere s roditeljima i da ne dijeli svoje osobne podatke putem takvih poruka. Najbolje je da roditelji sami pokažu phishing poruke koje su zasigurno dobili posljednjih dana.

4. Podučimo djecu da ne prihvaćaju prijateljstva na društvenim mrežama s nepoznatim osobama. Roditelji, pregledajte postavke privatnosti na društvenim mrežama za račune djeteta i stavite da njihove objave vide samo njihovi prijatelji.

5. Roditelji, naučimo djecu da ne odgovaraju na razne zabavne kvizove na društvenim mrežama.

6. Kao roditelji, imate puno pravo i obvezu voditi brigu o zaštiti privatnosti vašeg djeteta, a imate i pravo u ime djeteta zatražiti pristup osobnim podatcima koje određena društvena mreža ili web stranica prikuplja od vašeg djeteta.

(Savjeti preuzeti s GDPR Croatia portala.)

« Svibanj 2024 »