Vukovar – naš ponos

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 20. 11. 2019.

Kao i svake godine, 18. studenoga  obilježili smo Dan sjećanja na Vukovar. Zajedničkim okupljanjem svih učenika i djelatnika u holu škole, uz prigodnu prezentaciju učenika 8. razreda te paljenjem lampiona i molitvom za sve stradale, ponosno i dostojanstveno prisjetili smo se svih žrtava Bitke za Vulovar i Domovinskog rata. Također, u školi se već destu godinu zaredom provodi projekt "Za djecu Vukovara" u sklopu kojega smo i ove godine vukovarskim udrugama "Golubica" i "Vukovarske iskrice" uplatili skroman prilog od 1000 kuna.

Učenici 8. razreda, uz pomoć svoje učiteljice povijesti Ines Toma, pripremili su za ostale učenike prigodnu prezentaciju o Vukovaru i Domovinskom ratu, a tekst su čitali Lana Tukač i Ivan Gradinšćak. U prezentaciji su naglasili osnovne podatke o predratnom Vukovaru te kako se živjelo u vrijeme rata. Spomenuli su i legendarnog novinara Sinišu Glavaševića koji  je svakodnevno izvještavao o stanju u Vukovaru gdje je, na kraju, bio i ubijen. Pripremili su i jedan prigodan video iz kojega se jasno vidi kakvi su bili uvjeti u ratu te kako su ljudi svakodnevno morali bježati od smrti. Spomenuli su i Ovčaru, memorijalno groblje koje sadrži ukupno 938 bijelih križeva, i Vukovarsku bolnicu u kojoj je nakon pada grada stradalo mnoštvo ranjenika i bolesnika. Najmlađa vukovarska žrtva imala je samo 6 mjeseci, a najmlađa žrtva Ovčare tek 16 godina. Danas je Vukovarska bolnica obnovljena, a u podrumu bolnice napravljen je muzej s gipsanim figurama osoblja i bolesnika.

U spomen na sve žrtve Vukovara i Domovinskog rata učenici 8. razreda zapalili su, u ime svih učenika i djelatnika škole, svijeću. Osmaše tek čeka terenska nastava u Vukovaru, no već ih sada vodi misao da moramo biti ponosni na sve naše branitelje, da ih nikada ne smijemo zaboraviti jer to su sjećanja koja trebamo sačuvati za budućnost.