Treća nagrada za slikovnicu

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 29. 9. 2019.

Učenica 5. razreda naše škole Paola Andrašek prisustvovala je 26. rujna 2019. godine svečanoj završnici natječaja „Moja prva knjiga“, održanoj u Domu oružanih snaga HV Zrinski u Karlovcu, gdje je primila treću nagradu za svoju slikovnicu „Škola u svemiru“. Kao predstavnica naše škole, preuzela je i poticajne nagrade kojima su za svoje slikovnice nagrađeni njezini prijatelji iz razreda Viktoria Miličević i Emilio Balaško, kao i priznanja za njihove mentorice - učiteljicu Olgu Slunjski i knjižničarku Ivanu Nogić.

„ Moja prva knjiga“ državni je natječaj za djecu u pisanju i ilustriranju svojih priča u obliku slikovnica. Već petnaestu godinu zaredom organizira ga karlovačka Udruga KAlibra, a ove je godine pristiglo ukupno 476 slikovnica pod vodstvom 200 mentora i mentorica iz 147 osnovnih škola iz svih dijelova Republike Hrvatske! Velik broj kvalitetnih i iznimno kreativnih slikovnica predstavljao je težak zadatak za članice žirija, poznate književnice Sanju Pilić i Silviju Šesto, kojima su kroz ruke prošle sve slikovnice, stoga rezultati naših učenika u tako velikoj konkurenciji zaslužuju sve pohvale. Nagradu našoj Paoli uručila je upravo književnica Sanja Pilić, a na svečanosti u Karlovcu bodrili su je članovi njezine obitelji.

Ove nagrade rezultat su dobre suradnje s Udrugom KAlibra koja je tijekom prošle školske godine održala u našoj školi dvosatnu radionicu tijekom koje su učenici 4. razreda (sadašnji petaši) naučili kako nastaje slikovnica, a potom su započeli rad na vlastitim slikovnicama. Prvi zadatak bio je osmisliti i izraditi naslovnicu slikovnice, a dovršavanje priče, kao i cijele slikovnice, kasnije su nastavili na radionicama u školskoj knjižnici, pri čemu su im pomagale njihova učiteljica Olga Slunjski i knjižničarka Ivana Nogić, koja je prijavila Školu na ovu radionicu.

Rezultat suradnje bio je veliki broj zanimljivih slikovnica. Vjerujemo kako je trećenagrađena Paolina slikovnica „Škola u svemiru“ osvojila žiri i pričom i ilustracijama, a zanimljive priče kriju i Viktorijina slikovnica „Moj jednorog“ te priča o ljubimcu „Timmyju“ koji se našao u naslovu Emilijeve slikovnice. Osim već spomenutih, vrijedi pohvaliti i radove Davida Vrbanca, Mirele Kovačić te Dore Tenodi u koje je, također, uloženo puno truda.

Nagrade i pohvale bit će našim učenicima lijepa motivacija za daljnji rad jer će projekt „Moja prva knjiga“ doživjeti i svoj nastavak. Osim što učenici već sada smišljaju nove zanimljive priče za buduće slikovnice, u planu je izrada e-slikovnica prema već nagrađenim radovima naših učenika, kao i  tiskanje trećenagrađene slikovnice „Škola u svemiru“. Vjerujemo da ćete ih sa zanimanjem prolistati.