Sudionici 1. Balogijade

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 5. 6. 2019.

Učenica 4. razreda naše škole Una Šafran, u pratnji učiteljice Barice Mlinarek i knjižničarke Ivane Nogić, sudjelovala je 30. svibnja 2019. godine na 1. Balogijadi u Sv. Petru Čvrstecu. Prema mišljenju Stručnog povjernstva, čiji je član bila i poznata glumica Barbara Rocco, Una je izabrana među 14 najboljih izvođača pjesama Zvonimira Baloga čije su se izvedbe mogle čuti u glavnom dijelu bogatog programa Balogijade.

Datum 30. svibnja odabran je kako bi se obilježilo rođenje hrvatskog književnika Zvonimira Baloga koji se rodio 1932. godine upravo u Sv. Petru Čvrstecu. Njemu u spomen Područna škola Sveti Petar Čvrstec OŠ “Grigor Vitez” Sveti Ivan Žabno raspisala je krasnoslovno-likovni natječaj “Balogijada” na koji je pristiglo 228 krasnoslova i oko 400 likovnih radova iz cijele Hrvatske. Među njima se našao i Unin krasnoslov Balogove pjesme „Moj tata“ koji je povjerenstvo u sastavu: Barbara Rocco, glumica, redateljica i scenaristica,  Zvonimir Ilijić, filmski i kazališni redatelj te Nikolina Marinić, profesorica hrvatskoga jezika i dramska pedagoginja, prepoznalo kao kvalitetan rad, stoga je pozvana, kao jedna od 14 najboljih u konkurenciji 1.-4. razreda, da nastupi na Balogijadi. Unu su pripremale učiteljica Barica Mlinarek i knjižničarka Ivana Nogić koje su je zajedničkim snagama i bodrile na Balogijadi.

Najsvečaniji dio 1. Balogijade bile su izvedbe najboljih učeničkih krasnoslova. Učenici su nastupili u dvije kategorije: od 1. do 4. i od 5. do 8. razreda. Uz našu Unu, pristigli su učenici iz cijele Hrvatske: Dora Vlahov (OŠ Ivana Kukuljevića Sisak), Iva Vukadin (OŠ I. G. Kovačić, Đakovo), Luna Brkljača (OŠ Šime Budinića Zadar), Mia Mejaški (OŠ Dubovac Karlovac), Mateja Iličić (OŠ Kraljevica), Stipe Bartulović (OŠ Bijaći Kaštel Novi), Martina Kosa (Četvrta osnovna škola Bjelovar), Anamarija Aničić i Jelena Poljak (OŠ Ivan Mažuranić Obrovac Sinjski), Izabela Zorko (OŠ Ante Kovačića Marija Gorica), Patricija Svraka (OŠ Dragojla Jarnevića Karlovac), Matej Babarović ( Katolička osnovna škola J. Pavlišič Rijeka), Veronika Brigić (Salezijanska osnovna škola Zagreb), Lana Šušković (OŠ Čučerje Zagreb), Vida Tombus (Prva katolička osnova škola Zagreb), Anamarija Galić (OŠ Side Košutić Radoboj), Magdalena Zovko (OŠ Braće Radić Koprivnica), Ivano Begić (OŠ Brda Split),  Teo Mesarov (OŠ Ferdinandovac), Ivana Šutalo (OŠ Don Mihovila Pavlinovića Metković), Leda Perić (OŠ Podmurvica Rijeka), Dario Kolman (OŠ Martijanec), Eva Fruk (OŠ Stjepana Radića Božjakovina), Dominika Šporčić, Mirjam Zrnić (OŠ Mario Martinović), Dorian Leš (OŠ Petar Zrinski Čabar), Leonarda Marijanović (OŠ Ludbreg) i Mihaela Kranjčević (OŠ Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno).

Članica Povjerenstva Barbara Rocco pohvalila je sve učenike koji su nastupili u programu što im je bio lijep poticaj da i dalje čitaju i nastupaju.

Po završetku nastupa, u prostoru PŠ Sv. Petar Čvrstec otvorena je likovna izložba na kojoj se, također, moglo uživati u prekrasnim radovima nastalima prema motivima Balogovih pjesama. Svoj boravak na Balogijadi naše su predstavnice zaokružile posjetom rodnoj kući Zvonimira Baloga nakon čega su obećale: Stižemo i sljedeće godine na Balogijadu!