Na Adventu u Zagrebu

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 14. 12. 2018.

Za 77 učenika viših razreda naše škole, njihove  razrednike, predmetne učitelje te pedagoginju i knjižničarku učenje je 12. prosinca 2018. godine bilo puno zanimljivije jer je učionica bio grad Zagreb. U sklopu planirane terenske nastave pogledali su predstavu „Roza Hipnoza“, sudjelovali u tribini „O usamljenosti“ te uživali u klizanju i čarima Adventa u Zagrebu.

Polazak ispred škole bio je u 8.15, a dolazak u Zagreb u 9.25. Po dolasku u Zagreb svi su učenici najprije krenuli pješice u obilazak centra grada i manifestacije Advent u Zagrebu. Prošetali su Trgom Europe, Trgom bana Josipa Jelačića, parkom Zrinjevac do Ledenog parka gdje se većina učenika okušala u klizanju. Bilo je pirueta, ali i padova, no svi su se odmah dizali, tako da je većina uspjela svladati osnove klizanja. Pritom je učitelj Nedeljko Ravić bio glavni i odgovorni za davanje savjeta kako održavati ravnotežu na ledu.

Nakon ledenih uživancija svi su se autobusom uputili do „Dječjeg kazališta Dubrava“ gdje su uživali u odličnoj predstavi „Roza Hipnoza“, nastaloj prema humorističnom skeču koji su Mario Kovač i Sanja Sumrak Radoš smislili za potrebe jednog velikog televizijskog talent showa. Ironično zamišljena točka hipnoze zlatne ribice postala je, mimo svih očekivanja, viralni hit te je do danas skupila gotovo pola milijuna pogleda na YouTube-u. Nezaustavljiva mašta autorskog dvojca nastavila je promišljati lik Roze te su joj stvorili imaginarnu obitelj, povijest i motive prijave na talent show, no umjesto površnog televizijskog formata, svojoj Rozi ugradili su toplu i životnu ljudsku priču, pretvorenu u predstavu za sve generacije. Timu se priključio i glumac te vješti lutkar Matija Major koji  je udahnuo život zlatnoj ribici pa na taj način kompletirao ekipu koja stoji iza ove humoristične, neobične i, sasvim sigurno, drugačije predstave.

Po završetku predstave učenici su ostali sjediti u gledalištu jer je uslijedila tribina „O usamljenosti“. Tribinu je vodila dramska pedagoginja Iva Lehunšek Panić, a na samom početku učenici su ponovili svoja znanja o nastanku kazališne predstave. Glavna tema tribine bila je usamljenost i otuđenje - kako smo se otuđili od naših djedova i baka koji su nam bili dobri dok smo bili mali i dok su brinuli o nama, a sada kada smo narasli, ne brinemo o njima. Tribina je bila interaktivna tako da su učenici mogli iznijeti svoje stavove, mišljena i iskustva o temi. Također, učenici su imali priliku razgovarati s glumcima.

Na povratku kućama neizostavna stanica bio je McDonald's na Žitnjaku, a nakon okrjepe nastavili put prema školi, kamo su prepuni dojmova i lijepih iskustava stigli u 16.30.

Novinarska grupa