3. mjesto na Natjecanju "Čarolija Božića"

Autor: Danijela Ivančan Bosilj, 14. 12. 2019.

Da naša Učenička zadruga s punim pravom nosi ime „Vrijedne ruke“, dokazala je treća nagrada na Natjecanju učeničkih zadruga u izradi i brendiranju predmeta od ekološki prihvatljivih materijala na temu „Čarolija Božića“, održanom 7. prosinca 2019. godine u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu.

Učenička zadruge „Vrijedne ruke“ treću je godinu zaredom predstavila rezultate svog rada na Natjecanju učeničkih zadruga s temom „Čarolija Božića“. U organizaciji Srednje škole Novi Marof, Natjecanje je ove godine okupilo rekordnih 11 školskih zadruga s područja naše županije koje su svojim ukrasnim predmetima, vrlo kreativno i ekološki osviješteno, dočarale čaroliju Božića. Među njima su se, svakako, isticali božićni suveniri naših zadrugara koje uspješno vodi učiteljica Danijela Ivančan Bosilj. Na natjecanju su ih odlično predstavljale članice Kreativne radionice Melani Brckan i Lana Tukač, što je bio jedan dodatni plus u osvajanju treće nagrade.

U svojem izlaganju pred Prosudbenim povjerenstvom Melani i Lana naglasile su da su zadrugari s velikim veseljem izrađivali sve izložene suvenire, a inspiraciju za izradu pronalaze u lako dostupnim, jeftinim i ekološki prihvatljivim materijalima. Budući da smo dosada, kao vrijedna Eko-škola, sakupili preko 30 tona starog papira i na taj način spasili više od stotinu stabala, zadrugari su prilikom izrade suvenira koristili isključivo novinski papir i stare otpisane knjige iz naše školske knjižnice koje nisu uspjele pronaći svoje udomitelje. Također, u izradi ukrasa koristili su i ostatke jutene tkanine kojom su estetski uredili naš izložbeni štand povodom Dana kruha, stare majice, ponešto dekorativnih detalja i vruće ljepilo.

Istaknule su da se u školi redovito provode akcije sortiranja i zbrinjavanja otpada, što bi trebala biti dužnost svakog domaćinstva, zato reciklirajući i kupujući reciklirane proizvode, smanujemo količinu otpada i njegov štetan utjecaj na okoliš. To je, ujedno, bila i glavna poruka njihovog izlaganja jer:

čineći dobro prirodi, činimo dobro ljudima!

Tako čarolija Božića kreće upravo od nas samih!