23. Županijska smotra učeničkih zadruga

Autor: Danijela Ivančan Bosilj, 28. 6. 2019.

U petak, 17. svibnja 2019. godine u Ludbregu, u parku dvorca Batthyany održana je XXIII. Smotra učeničkih zadruga Varaždinske županije. Domaćin Smotre bila je Srednja škola Ludbreg koja je ove godine  ugostila 27 učeničkih zadruga. Po drugi put zaredom na Smotri učeničkih zadruga sudjelovala je i naša Učenička zadruga "Vrijedne ruke".

Bitne sastavnice programa rada Zadruge, postignuća te aktivnosti u proteklih godinu dana u pratnji učiteljica Danijele Ivančan Bosilj i Olge Slunjski, uspješno su predstavile mlade zadrugarke Melani Brckan i Ariana Kožić (7. razred), članice Kreativne radionice, koje je za usmeno izlaganje pred ispitnim povjerenstvom pripremila knjižničarka Ivana Nogić, dok je praktičan rad prezentirala Martina Završki (5. razred) uz prethodnu pripremu učiteljice Danijele.

Potaknuti ekološkim principima naši su se mladi zadrugari na ovogodišnjoj Županijskoj smotri  predstavili  uporabnim predmetima koje su izradili recikliranjem limenki podarivši im novo proljetno ruho. Šarene cvjetne kutijice nastale su kombinacijom krep papira i praznih metalnih kutijica/ambalaža mnogostruke namjene (cappuccino, čokolino, kikiriki, cimet,hrana za dojenčad).

"U želji da smanjimo količinu otpada u vlastitim kućanstvima i pridonesemo očuvanju okoliša, odlučili smo sakupljati spomenute kutijice te ih prenamijeniti za druge potrebe." - kaže učiteljica Danijela.  Istovremeno, krep papir je tehnika koja pripada tradiciji našega kraja. Naše bake nas podsjećaju na vrijeme kada su sav nakit, ukrasi za bor, vjenčići za vrata ili kosu pa čak i vjenčani buketi i kitice za svatove bili izrađene od krep papira. Mi smo odlučili povezati tradiciju i moderno upravljanje otpadom, želeći osvijestiti i druge da odbačene stvari ne tretiraju kao smeće, već kao vrijedne sirovine koje uz malo mašte i kreativnosti možemo  ponovno uključiti u naš svakodnevni život čineći ga tako ljepšim i zdravijim.

Djelić ugođaja te izgled samog izložbenog prostora, za čije su estetsko uređenje zaslužne učiteljice Danijela Ivančan Bosilj, Olga Slunjski i Dijana Golubić,  prenosimo u foto galeriji.