Kuharica našeg kraja

Kuharica našega kraja naziv je projekta koji je OŠ Breznički Hum prezentirala 10. lipnja 2011. godine kako bi obilježila Dan škole i obljetnicu Eko-škole. Projekt je bio zamišljen kao istraživački rad učenika na temu Kaj su jeli naši stari.  Tako su učenici, u suradnji s roditeljima i ostalim članovima obitelji, prikupljali stare recepte djedova i baka, bilježili ih i donosili u školu. U školi su učiteljice izvršile selekciju te je svaki razred osmislio vlastiti jelovnik koji su na dan projekta i prezentirali na igralištu škole, koje je tom prigodom bilo pretvoreno u svojevrsni sajam starih narodnih jela. Posjetitelji su bili pozvani na degustaciju svih izloženih specijaliteta koji su mamili i mirisom i izgledom i bogatom ponudom. Uz veliki trud učenika, učitelja i djelatnika škole, uspjehu projekta svakako su doprinijeli i roditelji naših učenika kojima nije bilo teško pripremiti brojna starinska jela. Potporu projektu dali su i kumovi škole kao i društva s područja Općine Breznički Hum. Posjetitelji su, osim starinskim specijalitetima, bili počašćeni i glazbenim specijalitetima – nastupile u mažoretkinje „Martinčice“, Limena glazba „Sv. Martin“, zbor učenika škole izveo je nekoliko prigodnih pjesama uz pratnju tamburaša škole, nastupio je folklor nižih razreda, školski puhački bend „Trio Rio“ i gosti iz Visokog – KUD „Braća Radić“.  Učenike i okupljenu djecu najviše su razveselili konji i starinska kočija koja im je cijelo popodne bila na raspolaganju za uzbudljivu vožnju. Projekt je imao i humani karakter – dio pripremljenih jela spakiran je te je, u organizaciji vl. Ivana Vragovića, doniran starim i nemoćnim članovima naše župe.

« Srpanj 2018 »