Kako uzgojiti kvalitetno voće i povrće?

Autor: Darinka Cvišić, 4. 12. 2015.

Već treću godinu zaredom na jelovnicima naših učenika nastavlja se provoditi projekt „Shema školsko voće“, uvođenjem dodatnog obroka svježeg voća i povrća. Stoga su nas 4. prosinca ove godine posjetili djelatnici  Savjetodavne poljoprivredne službe Varaždinske županije kako bi održali dva prigodna predavanja, najprije za niže, a potom za više razrede.

Predavanja su bila usmjerena na koncept integrirane zaštite bilja, bilo izravnim bilo neizravnim mjerama zaštite. Jedna od tema razgovora bila je ekološka proizvodnja, s naglaskom na suzbijanje štetnika pomoću njihovih prirodnih neprijatelja – kukaca. Učenici su saznali da su bubamare korisne jer se hrane biljnim ušima, dok se bogomoljke hrane svim kukcima, imali su priliku vidjeti kako izgleda i čemu služi hotel za kukce koji jedu štetne kukce pa se tako održava prirodna ravnoteža. Također, naučili su od kojih se sve biljaka mogu proizvesti prirodni insekticidi, uz savjete da je za konzumaciju najzdravije sezonsko i svježe voće i povrće iz bliske prirode.

Ovim projektom obuhvaćeni su svi učenici  od 1. do 8. razreda s ciljem trajnog oblikovanja zdravih prehrambenih navika te sprečavanja prekomjerne težine i bolesti uzrokovanih neadekvatnom prehranom.