Twist u školi uz književnika Jadranka Bitenca

Autor: Darinka Cvišić, 13. 11. 2015.

Mjesec hrvatske knjige obilježili smo ove godine zanimljivim književnim susretom s poznatim književnikom za djecu i mlade – Jadrankom Bitencom, koji nas je posjetio 4. studenog 2015. godine.

Naše šestašise: Marija, Valentina i Sanela vodile su susret, a svojim stihovima obogatile su ga sedmašice: Tea, Romina i Lea. Književnik je čestitao i voditeljicama i pjesnikinjama na iskazanim talentima te je, vrlo iskreno, progovorio o vlastitim vrlinama i manama, poput odrastanja u nesređenoj obitelji. Također, saznali smo da je završio vojnu školu i postao pilot, no nakon nekog vremena, shvatio je da letenje nije najbolji izbor za njega te se odlučio za let svojom maštom i počeo pisati. U početku je napisao nekoliko knjiga koje nitko nije htio objaviti, ali to ga nije obeshrabrilo – bio je uporan, sve dok, napokon, nije objavio svoj prvi roman – Statist. Otkrio je da u školi nije volio čitati knjige za lektiru, ali ih je ipak uvijek pročitao kako bi kasnije mogao čitati ono što želi. Jadranko Bitenc veliki je ljubitelj putovanja – prošao je gotovo sve kontinente  i kamo god je putovao, svugdje se osjećao kao kod kuće. Njegov zanimljiv život dao mu je puno materijala za pisanje pa je većinu knjiga napisao prema stvarnim događajima. Tako je knjigu „Twist na bazenu“ napisao prema elementima vlastitoga djetinjstva za 17 popodneva, a knjigu „Lana – godina mačke“ posvetio je svojoj kćeri.

Učenici su književniku postavili brojna pitanja na koja je vrlo iskreno i zanimljivo odgovarao. Svidio im se književnikov optimističan pogled na život te su za domaću zadaću dobili zadatak istražiti kako se pleše twist da bi na sljedećem zajedničkom susretu mogli malo i zaplesati.