Osmaši isprobali „pijane naočale“

Autor: Darinka Cvišić, 19. 12. 2014.

U povodu „Mjeseca borbe protiv ovisnosti“ koji se obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca, učenici i učitelji naše škole proveli su niz aktivnosti vezanih uz suzbijanje zlouporabe opojnih sredstava te, općenito, suzbijanje svih vrsta ovisnosti, uključujući i ovisnost o internetu i društvenim mrežama te, s tim u vezi, suzbijanju nasilja na internetu.

Nositelji aktivnosti bili su, većinom, učenici viših razreda, kojima su njihovi razrednici, predmetni učitelji te pedagoginja i knjižničarka održali niz edukativnih predavanja i radionica s ciljem preventivnog djelovanja i ukazivanja na posljedice konzumacije, prvenstveno alkohola, cigareta i droga, čemu su učenici te dobi najskloniji. Aktivnosti su provedene u suradnji s Policijskom upravom varaždinskom, čija je predstavnica Tatjana Novak održala prigodna predavanja za učenike 5. razreda i njihove  roditelje na temu prevencije cyberbullyinga, tj. nasilja na internetu. Predavanja su bila usmjerena na zaštitu djece od sve većeg broja prijetnji iz virtualnog svijeta. Gospođa Novak upoznala je, kako djecu tako i roditelje, s pravilima ponašanja na društvenim mrežama kako bismo zajednički zaštitili privatnost djece.

Također, u sklopu projekta „Zdrav za 5“, gospođa Novak održala je učenicima 8. razreda predavanje i radionicu o štetnim utjecajima alkohola gdje se učenicima pružila mogućnost da pogledaju kroz "pijane naočale" koje simuliraju stanje alkoholiziranosti iznad 1,00 promila, a potom i iznad 2,00 promila alkohola u organizmu. Isprobavanjem tih naočala, npr. prilikom stavljanja ključa u bravu ili hodanja po ravnoj liniji, učenici su se mogli osobno uvjeriti koliko alkohol umanjuje sposobnosti pravodobnog reagiranja te održavanja ravnoteže, odnosno mogli su gledati očima pijanog vozača, što je i najčešći uzrok prometnih nesreća, i to s najtežim posljedicama.

Navedenim aktivnostima nastoji se potaknuti sve subjekte odgojno-obrazovnog procesa na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Nikad nije prerano za borbu protiv ovisnosti jer ovisnosti uzimaju sve više djece i mladih!