U posjetu slovenskim prijateljima

Autor: Darinka Cvišić, 17. 10. 2014.

Kako bismo održali prijateljstvo sklopljeno prilikom potpisivanja Povelje prijateljstva s OŠ Leskovec pri Krškem, devetero učenika viših razreda te osmero učitelja, ravnateljica naše škole te načelnik Općine Breznički Hum posjetili su slovenske prijatelje te im čestitali njihov Dan škole, 9. listopada 2014. godine.

Polazak bio je u 7 sati. Oko 8.30 sati stigli su do škole u Leskovcu pri Krškem gdje su ih već nestrpljivo iščekivali učenici, učitelji i djelatnici škole. Dočekao ih je program dobrodošlice koji su izveli učenici OŠ Leskovec. Prvašići su razveselili publiku svojim plesom i pjevanjem himne njihove škole „Jabolka“. Potom su učenici 6. i 9. razreda odsvirali dvije pjesme na originalnim instrumentima koje su sami izradili od drveta i plastičnih cijevi. Oko 9.30 sati naši su učenici, zajedno sa svim slovenskim učenicima, bili podijeljeni u skupine po razredima te su krenule radionice na otvorenom. Učenici 1., 2., 3., 4. i 5. razreda igrali su sportske igre, a učenici od 6. do 9.razreda vježbali orijentacijsko kretanje, što je podrazumijevalo snalaženje na karti i dobru orijentaciju. Na karti su bile prikazane rute koje su ih vodile do kontrolnih točaka gdje su se nalazili učitelji, no svaka je grupa pratila svoju rutu, tj. trebala je različitim putem stići do svojeg cilja – škole. Nakon dva sata hoda (za neke i tri sata paničnog trčanja) po šumi, svi su učenici sretno stigli do cilja te je uslijedio zasluženi ručak.

Nakon jela na programu je bilo razgledavanje dvorca „Rajhenburg“ koji je izgrađen na mjestu utvrde iz 9. stoljeća. Dvorac je vrlo sličan našem dvorcu „Veliki Tabor“, no krije neke nove tajne. Naime, dvorac su 1881. kupili redovnici trapisti te ga su uredili za svoje potrebe, ali početkom Drugog svjetskog rata Nijemci ih protjeruju, cijelo imanje pretvaraju u migracijski centar za progon Slovenaca. Nakon završetka Drugog svjetskog rata dvorac je nacionaliziran, a u njemu uređen zatvor, no ne zadugo. Zbog svoje ljepote i iznimne očuvanosti dvorac je danas spomenik od nacionalnog značenja. Nakon razgledavanja na red su došli suveniri i fina čokolada različitih okusa iz lokalne čokoladnice.

Slovenskim prijateljima zahvaljujemo na gostoprimstvu i lijepim trenutcima te se nadamo da će sljedeće zajedničko druženje biti uskoro, naravno, u našoj školi.