Dan škole uz obnovu statusa Eko-škole

Autor: Darinka Cvišić, 4. 6. 2014.

Osnovna škola Breznički Hum proslavila je 30. svibnja 2014. godine svoj dan uz svečano podizanje Zelene zastave i drugu obnovu statusa Međunarodne Eko-škole.

Svečanom činu podizanja Zelene zastave prethodio je prigodan kulturno-umjetnički program u kojem su sudjelovali učenici od 1. do 8. razreda. Predstavili su se prvašići, četvrtaši, Folkolorna grupa, Dramska grupa viših razreda, Mažoretkinje te školski Zbor i Tamburaška grupa, a program je vodila učenica Natalija Zrinski. Glavna koordinatorica bila je učiteljica Vesna Pucak, dok su učenike pripremali: učiteljice Barica Mlinarek, Olga Slunjski, Vesna Pucak i učitelj Slavko Pomper. Učenici su pokazali svu raskoš svog pjevačkog i plesnog talenta, pjesničkog izričaja i glumačkih sposobnosti, na opće zadovoljstvo i veselje svih nazočnih, koji su sve nastupe popratili burnim pljeskom. Okupljenima se obratio doc.dr.sc. Ante Kutle, predsjednik Udruge „Lijepa naša“ i predsjednik Hrvatskog povjerenstva Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. Gospodin Kutle čestitao je ravnateljici, kao i svim učenicima i djelatnicima Škole na trudu koji su uložili u obnovu statusa Eko-škole, što je, prema njegovim riječima, najvažnije priznanje u području odgoja i obrazovanja s ciljem zaštite okoliša. Uz roditelje i članove obitelji, svečanom programu prisustvovao je i načelnik Općine Breznički Hum Zoran Hegedić, kumovi Škole i ostali članovi lokalne zajednice koji su Školi pružali potporu u provođenju brojnih aktivnosti s ciljem podizanja eko svijesti i promicanja eko ponašanja u proteklom periodu od dvije godine te tako doprinijeli obnovi statusa Eko-škole. Svečani dio programa završen je činom podizanja nove Zelene zastave, što su naši zboraši i tamburaši popratili izvođenjem školske eko-himne.

Nakon kulturno-umjetničkog programa uslijedile su brojne radionice u kojima su učenici i učitelji naše škole prezentirali rezultate rada unutar izvannastavnih aktivnosti. U šatoru na igralištu članovi pojedinih grupa najprije su uredili svoje 'štandove' te potom krenuli na posao. Najviše se iščekivao rezultat rada Novinarske i Multimedijske grupe (voditeljice Ivana Nogić i Darinka Cvišić) koje su prezentirale i 'pustile u prodaju' novi broj školskog lista Iskrice. Budući da je tema broja Voćem do zdravlja, prezentaciju Iskrica upotpunili su učenici 4. razreda koji su za posjetitelje spravljali voćnu salatu od sezonskog voća. Uz njih, najviše zanimanja pobudila je prezentacija rada grupe Kultura stanovanja – niži razredi (voditeljica Ljiljana Pernar) koja je, uz pjesmu i zamamne mirise, pekla langoše, naše tradicionalne pogačice koje se spravljaju od jednostavnog tijesta. Slastice su spravljale i članice grupe Kultura stanovanja viših razreda (voditeljica Marija Šatvar) koje su oblikovale rum kuglice. Ne treba posebno naglašavati da su kuglice vrlo brzo nestale. Zanimljivo predstavljanje imali su i učenici 1. razreda koji su uz pomoć učiteljice Barice Mlinarek i roditelja izrađivali Razredne novine, gdje su dali pregled svojih aktivnosti tijekom godine. Najzanimljivije izloške na 'štandu' imala je učenica 3. razreda Marija Horvat koja skuplja figurice i igračke My Little Pony (male ponije), ima ih više od 200, a izložila je pedesetak najdražih, kao što su Pinkie Pie i Princess Celestia. Prezentirajući svoj projekt Zdrave prehrane učenici 4. razreda i njihova učiteljica Josipa-Stanka Barbir pripremili su zdrave zalogajčiće – domaći kruh i namaze od svježeg sira, leće, graha i začinskog bilja. Učenici 6. razreda prezentirali su svoj razredni projekt o starim sortama našeg kraja koji su pripremili su pomoć razrednice Marije Zrinke Sokač te svojih roditelja i baka jer su najprije morali prikupiti sjeme starih sorti. Sjeme su prethodno posadili u čašice pa su izrasle mlade sadnice (grahorice, rajčice, paprike) dijelili posjetiteljima. Članice školske ekipe Prve pomoći (voditeljica Danijela Ivančan Bosilj) dijelile su svoje znanje demonstrirajući kako u određenim situacijama pravilno pružiti prvu pomoć. Španjolska grupa (voditeljica Marija Zrinka Sokač) nastojala je popularizirati učenje španjolskog jezika među djecom i mladima pa su u tu svrhu pisali nazive brojeva, odjeće, vremena, izrađivali su i imenovali razna tijela i likove i dobro se zabavljali. Zabavljali su se i učenici u informatičkoj radionici (voditeljica Ljiljana Inkret-Martinčević) izrađujući crtani film s likovima od plastelina. Što su svojim rukama izradile bilo je najvidljivije na 'štandu' vezilja (voditeljice Darinka Cvišić i Danijela Ivančan Bosilj) koje su plele i prodavale ogrlice i ukrasne šalove izrađene posebnom tehnikom pletenja prstima.

Istovremeno, vrlo živo bilo je i na travnjaku ispred škole gdje su se odvijala zanimljiva sportska natjecanja - bušenje balona, nabacivanje kolutova na štap, tronoga utrka, veš na štriku i puhanje brašna – a svako je uključivalo spretnost i brzinu. U natjecanjima je sudjelovao veliki broj djece svih uzrasta, a organizator sportskog dijela bio je učitelj Nedeljko Ravić.

Kako bi škola mogla imati status Eko-škole, potrebno je provoditi sustavnu edukaciju o važnosti ekologije te na poseban način skrbiti o zbrinjavanju otpada, kao i racionalnom korištenju energije i štednji vode. Da bi se opravdao i zaslužio status Eko-škole, nužno je pridržavati se zadanog protokola koji uključuje niz eko-aktivnosti tijekom dvije godine rada. Cilj ekološkog programa je razvijati kod polaznika svijest o njegovoj povezanosti s okolinom, usaditi osjetljivost i odgovornost prema prirodi i pridonijeti razumijevanju prirodnih procesa i njihove uzajamne ovisnosti. Učenici i djelatnici naše škole sigurni su da u tome uspijevaju, a o rezultatima najbolje svjedoče uređenost školskog okoliša te briga za čistoću životnog prostora.