Jedan dan za čišći okoliš

Autor: Darinka Cvišić, 25. 4. 2014.

Kako bismo na najbolji način povezali Dan planete Zemlje, Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava, OŠ Breznički Hum ove je godine 23. travnja proglasila projektnim danom koji je bio ispunjen brojnim aktivnostima usmjerenima prema promicanju čitanja i ekološke osviještenosti.

Škola se prvi put uključila u Noć knjige, manifestaciju kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju. Akciju su podržale knjižare i knjižnice te druge kulturne ustanove u 158 gradova i mjesta te 99 škola diljem Hrvatske kroz više od 700 programa. Noć knjige u našoj je školi imala svoju matineju budući da su se sve aktivnosti odvijale u prijepodnevnim satima. Učenici i djelatnici škole bili su uključeni u dva programa: Djeca čitaju djeci i Zelene knjige u školi, kojima se nastojalo ukazati na važnost čitanja i druženja s knjigom od najranije dobi.

Programi Djeca čitaju djeci i Zelene knjige u školi odvijali su se u prostoru knjižnice i u učionicama, od 8,00 do 10,00 sati. U predviđenim aktivnostima sudjelovali su učenici podijeljeni u tri grupe: mlađa (1. i 2. razred), mlađa (3. i 4. razred) i starija (5. - 8. razred). Učenici petog razreda čitali su nižim razredima prigodne knjige i slikovnice ekološke tematike koje su prethodno pronašli u školskoj knjižnici. Nakon čitanja uslijedila je rasprava o ekološkim problemima našega kraja, pisanje pisama za pomoć u čišćenju te crtanje junaka koji bi, poput Eka Eka, pomogli u čišćenju našeg planeta. Učenici i učitelji viših razreda sudjelovali su u radionici zaštite knjiga te su, koristeći zaštitne folije, uspjeli omotati čak 259 knjiga iz fonda školske knjižnice.

Cilj navedenih aktivnosti bio je poticati djecu i mlade da već od najranije dobi budu svjesni potrebe o nužnosti očuvanja okoliša te im ukazati na koji način mogu sami dati svoj doprinos zaštiti i očuvanju okoliša.

Aktivnosti vezane uz Noć knjige pratila je ekološka akcija Zelena čistka, u kojoj naša škola sudjeluje drugu godinu zaredom. Zelena čistka dio je globalne akcije World Cleanup 2014. (Očistimo svijet 2014), koja okuplja aktivne građane i organizacije u velikom ekološkom  projektu, te je najveća zajednička jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada u Hrvatskoj. Cilj je u jednom danu ukloniti što veće količine ilegalno odloženog otpada te probuditi svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom. Multimedijska grupa prethodno je pripremila edukacijske letke i plakate koje su članovi Eko-patrole podijelili u svojim mjestima stanovanja te time pozvali sumještane da se uključe u akciju prikupljanja starih baterija i elektroničkog otpada.

Akcija se odvijala od 11,00 do 16,00 sati, a elektronički otpad mogao se odlagati na pet sabirnih mjesta, gdje se našla bogata ponuda: televizora, hladnjaka, štednjaka, grijalica, usisavača, glačala, tostera, telefona, mobitela, računala, pisača i brojnih drugih neispravnih kućanskih aparata. Naši učenici-volonteri obilazili su svoja sabirna područja gdje su prikupljali baterije i sitni elektronički otpad. Akcija je bila odlično prihvaćena te je rezultirala velikom količinom prikupljenog elektroničkog otpada koji je težio čak 4485 kilograma. Otpad je preuzela tvrtka za zbrinjavanje otpada koja će ga reciklirati na odgovarajući način.

Impresivni rezultati dobar su poticaj da sljedeće godine budemo još uspješniji jer čišću i zeleniju budućnost možemo omogućiti jedino promjenom našeg odnosa prema okolišu i prirodi te zbrinjavanjem otpada!