Šume su pluća života

Autor: Darinka Cvišić, 26. 3. 2014.

Svjetski dan zaštite šuma obilježava se svake godine 21. ožujka. Budući da se svjetske šumske površine znatno smanjuju svake godine, Dan šuma odlična je prilika da se podsjetimo na njihovu važnost i zaštitu.

U povodu Dana šuma Škola je organizirala prigodno predavanje o važnosti šuma koje su za učenike 4. i 5. razreda 26. ožujka 2014. godine održali stručnjaci Hrvatskih šuma: Emilija Seidl, Željko Senković i Marko Buhin. Učenima su pojasnili što sve danas ugrožava šume: od lošeg gospodarenja, požara, poremećenog režima voda, kukaca, glodavaca, bakterija, gljivica, do onečišćenja zraka, tla i voda i kiselih kiša. U tom smislu zaštita šuma podrazumijeva primjereno gospodarenje, zaštitu šume od štetočina i požara, zaštitu šumskog tla i stabala te druge preventive mjere. Stručnjaci su iznijeli podatak da se na području Šumarije Ivanec godišnje posiječe oko 8 tisuća kubika drva i naglasili kako šume života treba i obnavljati, a ne samo sjeći. Također, naglasili su potrebu čišćenja šuma od smeća i recikliranja starog papira pa su se sa 8 punih vreća i sami priključili našoj akciji prikupljanja staroga papira.

Učenici 5. razreda postavili su šumarima brojna pitanja, a novostečena znanja upotrijebit će za prezentaciju svog razrednog projekta o šumama, dok će ostali učenici sada biti svjesniji izreke da su šume pluća života.

Novinarska grupa

Priloženi dokumenti: