Pot do Zeline

Autor: Darinka Cvišić, 28. 10. 2013.

33. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“- Sv. Ivan Zelina 2013.  održana je 26. listopada 2013. godine, pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te uz supokroviteljstvo Zagrebačke županije i Grada Sv. Ivana Zeline. Naša je škola, već tradicionalno, uspješna sudionica te smo i ove godine imali dvije predstavnice: Mihaelu Andrašek, učenicu 7. razreda, koja je na pozornici zelinske Dvorane „Kraluš“ izvela svoju pjesmu Pot, i Rominu Kožić, učenicu 5. razreda, čija se pjesma Zakaj? našla u Zbirci najuspješnijih pjesama koja svake godine prati Smotru.

I ove je godine Stručni ocjenjivački sud u sastavu: dr.sc. Ivo Kalinski (predsjednik), prof.dr.sc. Joža Skok i dr.sc. Božica Pažur odradio vrlo zahtjevan posao – od čak 348 dječjih pjesama pristiglih na natječaj odabrali su 56 pjesama koje su objavljene u zbirci te odlučiti koje su 33 pjesme najbolje za javno izvođenje. Sam program započeo je u 9 sati u Gradskoj vijećnici svečanim dočekom svih sudionika i uzvanika, a nastavio se bogatim recitalnim te glazbeno-scenskim programom u Dvorani „Kraluš“.  U glavnom dijelu programa nastupilo je 33 najboljih ovogodišnjih mladih kajkavskih pjesnika iz svih kajkavskih krajeva, među kojima je svoje istaknuto mjesto našla i naša Mihaela s uspješnom izvedbom svoje pjesme Pot. Mihaelina mentorica bila je učiteljica Vesna Pucak, dok je za uspjeh Romininih kajkavskih stihova zaslužna učiteljica Barica Mlinarek. Program su svojim vođenjem obogatili najpoznatiji kajkavski voditeljski duo: Vid Balog i Adam Končić, a  nastupili su i zbor i tamburaši OŠ D. Domjanića, Sv. Ivan Zelina i K.Š.Đalskog, Donja Zelina te zelinski akademski glazbenici.

Na kraju Smotre  uručene su nagrade najboljim sudionicima, no sa sigurnošću možemo tvrditi da nitko nije razočaran otišao kući iz Zeline. Naprotiv, snaga i ljepota kajkavske književne riječi ispunili su naša srca i podarili nadahnuće za nove, još ljepše kajkavske stihove.