Terenska nastava i škola u prirodi

Autor: Darinka Cvišić, 12. 6. 2013.

Škola u prirodi

Dana 03.6.2013.godine učenici 3. i 4. razreda OŠ Breznički Hum i PŠ Šćepanje išli su u školu u prirodi u Starigrad Paklenicu. Krenuli su u 7,00 sati, a stigli u 13,30 sati. Kada su stigli prvo su se raspakirali, pa otišli na kupanje u unutarnje bazene. Sljedeći dan su se divili prirodnim ljepotama u NP Paklenici. U srijedu su se učenici prvi put kupali u moru. U četvrtak su posjetili Zadar i Nin. U petak učenici su se  spakirali i zadnji pu otišli na plažu. Škola u prirodi je  bila vrlo lijepo iskustvo i žele ga ponoviti.

Slavonija na

dlanu

U ranu zoru 5. lipnja učenici 8. razreda, u pratnji svojih učitelja, krenuli su na put u Slavoniju. Podravskom magistralom prošli su kroz Koprivnicu, Viroviticu, Našice te na kraju došli na svoje prvo odredište - Đakovo.

Putem su vidjeli prekrasne slavonske pašnjake koji nikog ne ostavljaju ravnodušnima. Najprije su posjetili Državnu ergelu u Đakovu koja je osnovana još davne 1506. godine, što je svrstava među najstarije ergele u Europi i govori o dugoj tradiciji uzgoja konja na tom području. Konji lipicanske pasmine počinju se uzgajati na Ergeli početkom 18. stoljeća. Nakon razgledavanja Ergele posjetili smo najpoznatiju znamenitost grada Đakova - katedralu sv. Petra, stolnu crkvu Đakovačko-osječke nadbiskupije. Katedrala je izgrađena u neoromaničkom stilu između 1866. i 1882 godine na inicijativu tadašnjeg đakovačkog biskupa Josipa Juraja Strossmayera. Krajnje odredište bile su im najpoznatije slavonske toplice – Bizovačke toplice, poznate po ljekovitoj termalnoj vodi koju su slučajno otkrili radnici Ine-Naftaplina još 1970. godine tragajući za novim izvorima nafte i zemnog plina. Ubrzo se pronio glas o ljekovitoj bizovačkoj vodi  koja je počela privlačiti sve više znatiželjnika. Bizovački „Aquapolis“, tj. „Grad vode“ privukao je i naše osmaše koji su jedva dočekali baciti se u jedan od bazena.

Isprobavši sve vodene atrakcije koje su im Bizovačke toplice nudile, krenuli su kućama zadovoljni viđenim i doživljenim.

Kristijan Crnković, 8.razred

Posjetili smo NP Krka i Šibenik

Buđenje u 4 sata ujutro nije nimalo lijepo zvučalo, no kad smo se 5. lipnja trebali probuditi za izlet, ništa nam nije bilo teško. Kad sam stigla u školu, zaprepastila sam se ugledavši prijatelje koji su izgledali kao da ih je pregazio kamion. Neki nisu ni išli spavati, a neki su spavali vrlo malo, no bez obzira na to, svi smo toga dana bili puni energije … Naravno, u autobusu smo svi otišli na zadnje sjedalo, pa ipak je tamo najbolje. Plan je bio da učenici 5., 6. i 7. razreda obiđu NP Krka, uz mogućnost kupanja, ovisno o vremenu.

Naše prvo odredište bilo je NP Krka. Vozili smo se autocestom, prošli kroz puno tunela, sela, brežuljaka, dolina… Putovali smo pet sati i u međuvremenu dvaput stali da malo 'protegnemo' noge. Kad smo stigli na odredište, čuli su se samo uzdasi: „Napokon!“ Pješice smo obišli sve slapove, samo nismo išli do otočića Visovca. Obilazak je bio ugodan i nimalo naporan, a viđene ljepote vrijedne su divljenja. Ipak je to jedan od naših najljepših nacionalnih parkova! Nakon prirodnih ljepota Krke krenuli smo prema Šibeniku. Nadali smo se i kupanju, no loše vrijeme, hladno more i neumoljivi učitelji nisu nam dopuštali da se kupamo. Budući da je nekima glavni razlog odlaska na terensku nastavu bilo upravo kupanje, bilo je i manjih napetosti na relaciji učenici-učitelji. Ipak, kako bi se iskupili za nedopuštanje kupanja, učitelji su nam nakon zajedničkog obilaska grada dali slobodno vrijeme, što smo zbilja lijepo iskoristili. Neki su namočili noge u moru, neki su obilazili dućane i šetali gradom, razgledali Šibensku katedralu, slikali veliku jahtu u pristaništu na koju je stalno slijetao helikopter, što je bilo zadivljujuće, … Moji prijatelji i ja otišli smo na pizzu koja je bila odlična – sočna, mekana i hrskava, tako da nam jedna nije bila dovoljna pa smo morali naručiti još jednu. Druga nije bila tako ukusna, čak je na mjestima bila i sirova, no svejedno smo ju pojeli.

Na povratku kući stali smo, također, na nekoliko mjesta. U autobusu je bila odlična atmosfera: igrali smo 'bocu istine', zezali se, slušali pjesme, sve u svemu, bilo je ludo! Kući smo se vratili 'mrtvi umorni', neki čak i bolesni. Na kraju, moram priznati, iako je bilo nesuglasica i svađa oko kupanja, opet je sve dobro prošlo, a veselja i zabave nije nedostajalo.

Arijana Vnučec, 7. r.