Obilježen Tjedan Hrvatskog Crvenog križa

Autor: Darinka Cvišić, 17. 5. 2013.

U našoj školi od 8. do 15. svibnja obilježava se Tjedan Hrvatskog Crvenog križa kao i Svjetski dan Crvenog križa. U suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Novi Marof i mi smo pridonijeli obilježavanju:

- 150 godina od utemeljenja Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca

- 135 godina rada i djelovanja Crvenog križa na tlu Hrvatske

- 20 godišnjici međunarodnog priznanja Hrvatskog Crvenog križa i članstva u Međunarodnoj federaciji društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

Učenici su uz pomoć pedagoginje uredili pano s informacijama o Crvenom križu te su istaknuli znak Pokreta. Posebno su naglasili načela djelovanja Crvenog križa, a to su: humanost, nepristranost, neutralnost, neovisnost, dobrovoljnost, jedinstvo, univerzalnost.

Uključili smo se u akciju „Darujte knjigu“ kojom se prikupljaju knjige kako bi se oformila knjižnica za djecu koja se nalaze na bolničkom liječenju u Klinici za dječje bolesti „Klaićeva“. Kod panoa i promotivnog plakata postavljena je kutija u koju su učenici mogli odložiti knjige, a u knjizi su mogli napisati poruku i zaželjeti brzo ozdravljenje svojim bolesnim vršnjacima koji se nalaze u bolnici.

U holu škole putem projektora prikazan je animirani film „Priča o jednoj ideji“, a naše učenice, članice ekipe pomlatka Crvenog križa koje su sudjelovale na međužupanijskom natjecanju u Krapini, učenicima su, uz PowerPoint prezentaciju, ispričale o povijesti i razvoju Crvenog križa, o čovjeku pod imenom Henry Dunant i njegovoj ideji o utemeljenju društva pomoći te o razvoju Hrvatskog Crvenog križa.

Učenici nižih razreda čitanjem slikovnica saznali su o bitki kod Solferina, o Ženevskoj konvenciji, ali i o opasnostima koje su moguće tijekom ljetnih praznika i važnosti prve pomoći u saniranju ozljeda i težih posljedica.

Obilježavanjem Tjedna Hrvatskog Crvenog križa osvijestili smo važnost i požrtvovnost ove organizacije, ali se i potaknuli na međusobno pomaganje i osjetljivost za potrebe drugih.

Učenice sudionice Međužupanijskog natjecanja Prve pomoći posjetile su djelatnike Crvenog križa u Novom Marofu i upoznali se s njihovim radom. Tom prilikom su predali prikupljene knjige.