Učenici i djelatnici OŠ Breznički Hum uključili se u akciju Zelena čistka

Autor: Darinka Cvišić, 19. 4. 2013.

Kako bi obilježili Dan planeta Zemlje te školsku i lokalnu zajednicu upozorili na  probleme onečišćenja i potrebu očuvanja prirode, Osnovna škola Breznički Hum uključila se u ekološku akciju „Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš“, pridruživši se tako globalnom pokretu Let’s do it! World cleanup day! Akcija je organizirana u suradnji s Općinom Breznički Hum te je provedena 19. travnja 2013. godine. Odazvalo se dvjestotinjak učenika i djelatnika naše škole koji su zajedničkim naporima uspjeli očistiti desnu obalu vodotoka rijeke Lonje, od Pake sve do mlina u Breznici. Sudionici akcije bili su podijeljeni u dva tima: učenici nižih razreda u pratnji učitelja čistili su dio Lonje od Topolovca do Radešića, dok su učenici i učitelji viših razreda očistili desnu obalu Lonje, od mlina u Breznici do Radešića, gdje su se spojili s timom nižih razreda. Naišli su na veliku količinu komunalnog otpada tako da su obale Lonje 'olakšane' za preko dvije tone smeća.

S prvim koracima pripreme za ovu akciju započelo se već u ožujku obilježavanjem Dana voda kada su učenici 3. i 4. razreda pripremili i predstavili svoje projekte: Eko-knjiga o vodi i Voda – izvor života, gdje su u prezentaciji istaknuli na koje načine možemo doprinijeti očuvanju vode i svojega okoliša. Priključili su im se učenici viših razreda koji su na satovima prirode, biologije i kemije ispitivali i uspoređivali svojstva uzoraka vode iz Lonje te lokalnog vodovoda. Početkom mjeseca travnja obnavljale su se sadnice cvijeća i ukrasnoga grmlja koje su posađene u školsko dvorište i u kamenjar. Zatim je kao znak potpore na internetskoj stranici škole istaknut  link kampanje i poziv na zajedničku akciju, koja je dogovorena u suradnji s Općinom Breznički Hum. Tijekom akcije učenici su  fotografirali divlja odlagališta te o tome obavijestili lokalnu vlast. Akcija Zelena čistka u Brezničkom Humu i Breznici nastavila se i 20. travnja kada su volonteri očistili lijevu obalu Lonje i zbrinuli sakupljeni komunalni otpad.

Zelena čistka - Jedan dan za čisti okoliš više je od jednodnevne ekološke akcije. To je poziv na zajedništvo u rješavanju zajedničkog problema te na promjene u ponašanju i gospodarenju otpadom. Svojim odgovornim i svjesnim ponašanjem svatko može učiniti mali korak i doprinijeti smanjenju stvaranja otpada. Primarnim odvajanjem otpada moguće je smanjiti količine otpada na odlagalištima i time smanjiti zagađenja te tako direktno utjecati na povećanje kvalitete života i  očuvanje prirodnih resursa. Čišćenjem rijeke Lonje i divljih odlagališta ispunjen je glavni cilj akcije Zelena čistka – povećana je kvaliteta života u lokalnoj zajednici.

„Većina građana nije svjesna koliki je utjecaj čovjeka na okoliš i prirodu, stoga je vrlo važno provoditi projekte promocije i edukacije kako bi se utjecalo na stvaranje kritične mase koja će donijeti pozitivne promjene. Djeca su najbolji učitelji starijima te je njihova svijest o ekologiji zalog za bolju i čišću budućnost. Ekološki osviješten učenik najbolje djeluje na ponašanje odraslih“, istaknula je ravnateljica OŠ Breznički Hum Vesna Ivančan.

Učenici i učiteljica PRO Šćepanje također su doprinjeli akciji "Zelena čistka" čisteći potok uz školu i školski okoliš.