Škola - prijatelj starijih

Autor: Darinka Cvišić, 3. 4. 2013.

Osnovna škola Breznički Hum uključila se u projekt-natjecanje "Škola – prijatelj starijih: Nauči me, naučit ću te!" koji se provodi u organizaciji Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost. Budući da je naša škola svojim djelovanjem i odgojno-obrazovnim radom otvorena prema zajednici i senzibilizirana prema svim društvenim skupinama, svakodnevno nastojimo osmisliti i provoditi aktivnosti kojima se potiču i učenici, i škola u cjelini, i lokalna zajednica na uključivanje i suradnju s osobama treće životne dobi koje su često marginalizirane.

Kako je blagdansko vrijeme razdoblje kada osobe treće životne dobi najviše osjete samoću, učenici i učitelji naše škole odlučili su povodom Uskrsa posjetiti starije mještane našeg područja koji žive sami i pokloniti im namirnice, voće, a ponajprije osmijeh, toplu riječ, svoje vrijeme i iskrene čestitke povodom Uskrsa. U akciji posjeta mještanima treće životne dobi sudjelovali su učenici svih razreda (od prvog do osmog) naše škole, zajedno sa svojim učiteljima, a samoj akciji priključili su se i roditelji naših učenika. Unatoč lošim vremenskim prilikama, naše su se ekipe probijale kroz snijeg i do najudaljenijih mještana našeg područja. Organizacijski dio posla i raspored posjeta starijim mještanima preuzele su učiteljice Josipa-Stanka Barbir, Ljiljana Pernar, Barica Mlinarek, Vesna Pucak, Petra Kuzmić i Ruža Futač, dok je ravnateljica Vesna Ivančan osigurala namirnice. Roditelji su nam pomogli oko prijevoza te su svojim sudjelovanjem dali pozitivan primjer djeci.

Blagdani nisu jedino razdoblje kada u život naše škole uključujemo osobe treće životne dobi. Naša suradnja provodi se sustavno, tijekom cijele školske godine, čemu najbolje svjedoči i školski projekt "Od zrna do pogače" u koji smo, na obostrano zadovoljstvo,  uključili naše mještane treće životne dobi i tako omogućili da stariji prenose učenicima svoja znanja, vještine i iskustva.

Kroz sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima učenici mogu na najbolji mogući način uočiti da su naši stariji riznica mudrosti i znanja, naš resurs, a ne opterećenje, stoga uključivanjem u spomenute projekte poučavamo poštivanju osoba treće životne dobi.