Natječemo se u čitanju

Autor: Darinka Cvišić, 28. 1. 2013.

Već drugu godinu za redom učenici naše škole dio su projekta „Čitanjem do zvijezda“. Riječ je o natjecanju u znanju i kreativnosti čiji je cilj poticanje učenika na čitanje s razumijevanjem, razvijanje kritičkog čitanja, istraživanja i kreativnog stvaranja. Natjecanje su još 2008. godine pokrenuli školski knjižničari Međimurske županije u suradnji s Hrvatskom mrežom školskih knjižničara, dok se naša županija uključila prošle školske godine. Na školskoj razini natjecanja, 12. prosinca 2012. godine,  sudjelovalo je 14 učenika od 6. do 8. razreda. Tema ovogodišnjeg natjecanja bio je suvremeni roman za mlade, stoga je za sudjelovanje bilo potrebno pročitati sljedeće naslove:

1. Ž. Hercigonja: Tajni leksikon
  2. B. Primorac: Maturalac
  3. J.Tihi-Stepanić: Imaš fejs!
  4. J. Bitenc: Twist na bazenu

Također, učenici su proučavali i životopis spisateljice Jasminke Tihi-Stepanić kao i odrednice romana za mlade. U kvizu znanja, koji se sastojao od  pedeset pitanja, najbolje rezultate ostvarili su:

Kristijan Crnković, 8. r.,

Ivan Šargač, 8. r.,

Denis Jakopčić, 7. r.

Muška 'trojka' predstavljala je školu i na županijskoj razini natjecanja koje se održalo 24. siječnja 2013. godine u IV. osnovnoj školi Varaždin, a sudjelovale su ekipe iz trinaest osnovnih škola naše županije. Učenici su za pisanje ispita imali na raspolaganju 45 minuta, a potom, dok su članovi Povjerenstva ispravljali ispite, natjecateljima i mentorima se na vrlo zanimljiv način predstavio književnik Marin Vučić sa svojom zbirkom Priča.

Naša ekipa, s osvojenih 100 bodova, zauzela je osmo mjesto, dok su najuspješnije bile ekipe OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec i OŠ Ante Starčevića Lepoglava. Ekipe iz spomenutih škola predstavljat će županiju i na regionalnom natjecanju koje će se održati u Bjelovaru.