OŠ Breznički Hum i OŠ Leskovec pri Krškem potpisali Povelju o prijateljstvu

Autor: Darinka Cvišić, 26. 10. 2012.

U sklopu realizacije programa Teaching Green – Living Green, Europa za građane, kojim se promiče uključivanje građana i organizacija civilnog društva u proces europske integracije, ravnateljica Osnovne škole Breznički Hum Vesna Ivančan i ravnatelj Osnovne škole Leskovec pri Krškem Anton Bizjak potpisali su 19. listopada 2012. godine Povelju o prijateljstvu i međusobnoj suradnji.

Jedan od osnovnih ciljeva ovog projekta jest jačanje odnosa među zajednicama kroz razmjenu znanja  o koristima provedbe EU mjera iz područja zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i ekološke poljoprivrede. Stoga je potpisivanje Povelje o prijateljstvu dviju eko-škola uslijedilo je kao logičan nastavak prethodne, uspješno uspostavljene suradnje između općina Breznički Hum i Krško. U trodnevnom programu sudjelovalo je 29 učenika naše škole koji su u pratnji svih djelatnika škole te predstavnika općine i lokalne zajednice, na čelu s načelnikom Općine Breznički Hum Zoranom Hegedićem, imali priliku posjetiti Općinu Krško i OŠ Leskovec pri Krškem te sudjelovati od 17. do 19. listopada u brojnim aktivnostima. Program je financiran uz potporu Europske unije, a uključuje povezivanje svih sudionika susreta naše i susjedne nam škole te razmjenu iskustava rada. Tako su domaćini, OŠ Leskovec pri Krškem, organizirali prijem i smještaj učenika u obiteljima, kao i predavanja i radionice na kojima su učenici i djelatnici obiju škola mogli pratiti i izmjenjivati međusobna iskustva na područjima djelovanja eko-škola.

Glavna tema predavanja i radionica bila je zdrava prehrana. Učenici obiju škola zajednički su prolazili kroz različite nastavne predmete na kojima su imali priliku povezivali praktična i teorijska znanja na zadanu temu. Također, imali smo priliku na EKO-AGRO sajmu predstaviti rad naše učeničke zadruge „Vrijedne ruke“, dok je Miroslav Huđek ispred Varaždinske županije predstavio program djelovanja na području zaštite okoliša i energetske učinkovitosti u radu škola. Održan je i okrugli stol na kojem su se razmijenila obostrana iskustva o utjecaju EU mjera na podizanje svijesti učenika o važnosti ekološkog djelovanja u zajednici. Na povratku su svi hrvatski sudionici projekta imali priliku posjetiti GEN-I centar za opskrbu i distribuciju slovenskih potrošača električnom energijom, koji je smješten uz elektranu Krško, te saznati o najnovijim dostignućima na području energije.

Dojmovi naših učenika o slovenskom načinu poučavanja te uvjetima rada i više su nego pozitivni. Učenici su zaključili kako, za razliku od slovenskih školaraca, posjeduju puno više činjeničnog znanja, dok im nedostaje prezentacijskih i praktičnih znanja i vještina čemu slovenske kolege daju puno više prostora u nastavi. Stoga će iskustvo koje su naši učenici i učitelji stekli sudjelujući u slovenskom modelu projektne nastave, biti dragocjeno za sve buduće aktivnosti.

Svakako vrijedi istaknuti da nas je boravak u Sloveniji obogatio i novim prijateljima i novim kolegama. Kako nas potpisana Povelja o prijateljstvu obvezuje na njegovanje i razvijanje buduće međusobne suradnje i prijateljstva, učvršćivanje međusobnih odnosa i sveukupnog napretka obiju škola i zajednica u kojima djeluju, nestrpljivo iščekujemo sljedeću fazu projekta – dolazak slovenskih učenika i učitelja u OŠ Breznički Hum.