160. obljetnica školstva u Brezničkom Humu

Autor: Darinka Cvišić, 6. 6. 2012.

Osnovna škola Breznički Hum proslavila je 160. godišnjicu organiziranog školstva u Brezničkom Humu bogatim dvodnevnim programom, 31. svibnja i 01. lipnja 2012. godine. Bila je to odlična prigoda za 'pogled u prošlost' i prisjećanje na dugu i uspješnu tradiciju školstva koja je započela još davne 1852. godine kada su nadležne vlasti uvidjevši potrebu za utemeljenjem pučke škole, izdale Dokument o osnutku zakladnice za narodnu pučku Učionu u Humu kod sv. Martina na Lonji, od dana 16. lipnja 1852. godine.

Svečana proslava kojom se obilježila najznačajnija obljetnica školstva u Brezničkom   Humu održana je 31. svibnja 2012. godine u nazočnosti svih djelatnika škole te mnogobrojnih uzvanika. Među čestitarima bili su i Sanja Urek, pomoćnica ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje, Đurđa Kulušić, voditeljica Odsjeka za predškolski odgoj i razrednu nastavu u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Milan Pavleković, zamjenik župana Varaždinske županije, Zoran Hegedić, načelnik Općine Breznički Hum, vlč. Ivan Vragović, župnik župe sv. Martina, ravnatelji susjednih škola, predstavnici udruga i društava s područja općine, predstavnici sponzora te brojnih bivši djelatnici škole. Ovom svečanošću obilježavala se i obnova statusa Međunarodne Eko-škole, koji škola stekla 2010. godine, pa je svečanost podizanja nove Eko-zastave uveličao i Ante Kutle, predsjednik Udruge „Lijepa naša“.

Svečanost je započela pozdravnim riječima ravnateljice škole Vesne Ivančan koja se zahvalila svim djelatnicima i suradnicima škole na dosadašnjem radu i suradnji. Posebnu zahvalu uputila je Robertu Ivančanu, bivšem učeniku škole, koji je za ovu prigodu izradio brošuru u kojoj je prikazan dosadašnji razvoj školstva u Brezničkom Humu. Brošura je darovana svim uzvanicima te sadašnjim i bivšim djelatnicima škole kao trajna uspomena na 160. rođendan škole. Na početku je prikazana video-reportaža 160. obljetnica školstva u Brezničkom Humu, autora Roberta Ivančana i Martina Ivančana (učenika 8.a razreda). U programu se predstavio školski zbor u pratnji tamburaša izvodeći skladbe: Naša pjesma, Zora bila, Zagorski cug. Zboraši su izveli i Eko-himnu škole. Zanimljivu scensku igru, u kojoj su prikazali školu jučer-danas-sutra, izvela je dramska grupa viših razreda, dok su učenici 3. razreda, uz pjesmu i ples, izveli scensku igru Lovče. Po prvi puta predstavila se i folklorna grupa škole koja okuplja učenice i učenike nižih razreda. Za ovu svečanu prigodu izveli su splet zagorskih plesova te, uz odlično plesno umijeće, prezentirali i prekrasne nošnje našega kraja. Program su pripremili učitelji Vesna Pucak, Slavko Pomper, Barica Mlinarek i Helena Šantek, dok je program vodio Robert Ivančan.

Prigodnim riječima čestitkama su se pridružili i načelnik Općine Breznički Hum Zoran Hegedić, zamjenik župana Milan Pavleković, predsjednik Udruge „Lijepa naša“ Ante Kutle te pomoćnica ravnatelja AZOO Sanja Urek, koji nisu krili zadovoljstvo viđenim u Brezničkom Humu.

OŠ Breznički Hum širom je otvorila svoja vrata i 01. lipnja 2012. godine kada je u školskoj sportskoj dvorani, u nazočnosti učenika, roditelja i djelatnika škole te brojnih gostiju, predstavljen nastavak školskog projekta „Kaj su jeli naši stari“. U suradnji s roditeljima koji su pripremili stare zagorske specijalitete postavljen je bogat i vrlo posjećen Zagorski stol. Program su 'začinili' odlični nastupi folklornih skupina KUD-a „Marof“, KUD-a „Hrašćina“, kao i članova Limene glazbe „Sv. Martin“ te mažoretkinja „Martinčica“ iz Brezničkog Huma. Također, upriličena je promocija i prodaja novog boja školskog lista „Iskrice“.

Posjetitelji škole još uvijek mogu vidjeti prigodno postavljenu izložbu fotografija te nastavnih sredstava i pomagala pod nazivom Škola – nekad i danas, koja je nastala kao rezultat razrednog projekta učenika 6. razreda i učiteljice Darinke Cvišić.

Obilježavanje ove vrijedne obljetnice završit će se sv. misom zahvalnicom koja će održati 16. lipnja 2012. godine, baš na samu 160. godišnjicu izdavanja Dokumenta o osnutku škole u Brezničkom Humu.