Prvo školsko natjecanje u čitanju

Autor: Darinka Cvišić, 11. 4. 2012.

„Čitanjem do zvijezda“ naziv je natjecanja u čitanju koje se ove godine po prvi puta provelo u Varaždinskoj županiji. Učenici naše škole s veseljem su dočekali priliku da se okušaju u čitanju te se desetak 'najhrabrijih' učenika uključilo u školsku razinu natjecanja, koje je održano 25. siječnja 2012. godine.

Pitanja su se odnosila na četiri dječja kriminalistička romana hrvatskih pisaca: "Petlja"  Pavla Pavličića, "Zagonetno pismo"  Zlatka Krilića, "Balkanska mafija"  Dubravka Jelačića-Bužimskog i "Krađa u galeriji" Ante Gardaša. Svoje znanje o kriminalističkim romanima odmjerili su učenici 6. i 7. razreda naše škole, a najbolje rezultate ostvarili su:

Mirela Andrašek, 7. r.,

Kristijan Crnković, 7. r.,

Karolina Potočki, 7. r.

Učenici su imali priliku iskazati se u znanju i kreativnosti rješavajući kviz znanja te izrađujući plakat na zadano djelo. Ove je godine roman P. Pavličića Petlja ujedno bio i tema cijelog natjecanja. Učenici su trebali znati i osnovne karakteristike kriminalističkoga romana te pojedinosti iz biografija spomenutih autora. Nažalost, troje najboljih natjecatelja naše škole snježno (ne)vrijeme spriječilo je da predstavljaju školu na županijskom natjecanju koje se održalo snježnog 8. veljače 2012. godine. Škola domaćin bila je 2. osnovna škola Varaždin, a najuspješniji sudionici ekipe iz OŠ Trnovec i OŠ Veliki Bukovec.

Najuspješnije škole naše županije bile su najuspješnije i na regionalnoj razini ovoga natjecanja koje se održalo 16. ožujka 2012. godine u prostorijama Društva „Naša djeca“ u Varaždinu. Regionalnom natjecanju pristupili su i natjecatelji iz Međimurske županije, Koprivničko-križevačke županije, Bjelovarsko-bilogorske županije te Krapinsko-zagorske županije.

Cilj ovog natjecanja jest potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, razvijati kritičko čitanje, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje jer takav način rada daje najbolje rezultate u učenju. Njime se potiče učenike i na timski rad i na individualne napor te na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena.

Više informacija o ovom zanimljivom natjecanju možete naći u prezentaciji koja slijedi.

Priloženi dokumenti:
Citanjem_do_zvijezda.pptx (4.15 MB)