Veliki interes za Kuharicu našeg kraja

Autor: Darinka Cvišić, 14. 11. 2011.

Ovih je dana bilo posebno svečano u Općini Breznički Hum. Četverodnevnom manifestacijom pod nazivom Martinje v Humu 2011. obilježen je Dan općine i Župe sv. Martina biskupa. Tako se od 10. do 13. studenog, u sklopu proslave, održalo niz manifestacija kulturnog, gospodarskog i zabavnog karaktera u kojima su, uz školu, sudjelovale mnoge udruge s područja općine pa i šire. Sve je počelo predstavom „Šareni svijet“ u Vatrogasnom domu kojom je općina razveselila sve školarce, i one malo mlađe, a nastavilo se predstavljanjem Humskog vjesnika na čijim su stranicama predstavljee i aktivnosti naše škole. Naravno, narodno veselje uz krštenje mošta nije ni ove godine izostalo. Martinjske svečanosti nastavljene su i u petak uz već tradicionalno martinjsko proščenje i martinjsku noč. Subotu su obilježili vatrogasci s područja općine te vatrogasna pokazna vježba. Svečanost se nastavila koncertom Limene glazbe „Sv. Martin“ u Vatrogasnom domu.

Nedjelja je bila rezervirana za svečanu sjednicu Općinskog vijeća i 3. Prigorsko-zagorski sejem, koji se održao u sportskoj dvorani naše škole. Na sejmu je svoje proizvode izložilo preko trideset izlagača iz Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije. Voditelj programa bio je Juraj Galina, a naše male mažoretkinje svojim su nastupom izmamile veliki pljesak. Učenička zadruga Vrijedne ruke uredila je svojim proizvodima izložbeni prostor škole. Bučino ulje, jabučni ocat, nakit i marame, čaj i lavanda samo su mali dio izložaka koje su posjetitelji mogli vidjeti i kupiti, a sve su to vrlo spretno prezentirale učenice Natalija Zrinski i Mihaela Andrašek te  voditeljice naše zadruge, učiteljice Darinka Cvišić i Olga Slunjski.

Budući da je tema sejma bila prehrana, istovremeno se u šatoru na školskom igralištu održavala manifestacija „Kaj su jeli naši stari“. Tim je povodom škola izdala Kuharicu našeg kraja – „Kaj su jeli naši stari“ – koja je nastala u sklopu istoimenog projekta čija je prva faza realizirana krajem prošle školske godine. Cilj projekta bio je kroz istraživački rad učenika promovirati tradicionalna jela našega kraja. U projekt su se uključili svi učenici i učitelji škole, a potporu su pružili i roditelji. Voditeljica cijelog projekta bila je učiteljica Vesna Pucak koja se pobrinula da učenici prikupljaju i donose u školu stare recepte koje su pripravljale njihove bake. U školi se vršila selekcija recepata koji su potom 'prevedeni' na kajkavštinu te su uvršteni u našu malu kuharicu. Za izradu kuharice bili su zaduženi već iskusni članovi Multimedijske grupe – Karla Hegedić, Ivan Šargač i Kristijan Crnković, čije su voditeljice učiteljica Darinka Cvišić i knjižničarka Ivana Nogić. Posjetitelji Martinja v Humu pokazali su iznimno veliki interes za našu kuharicu koja je rasprodana odmah po otvorenju sejma. Članovi Multimedijske grupe pobrinuli su se da sudjelovanje škole na sejmu ima i humanitarni karakter – u sklopu projekta Škole za djecu Afrike izradili su 'mudre' straničnike koje su dijelili svim ljudima dobrog srca koji su izdvojili koju kunu za gladnu djecu Afrike.