Uspješan nastup u Zelini

Autor: Darinka Cvišić, 2. 11. 2011.

Na 31. smotri dječjeg kajkavskoga pjesništva "Dragutin Domjanić“ Sv. Ivan Zelina, održanoj 22. 10. 2011. godine, našu je školu predstavljao učenik 3. razreda Sebastian Tukač koji je na pozornici dvorane Kraluš u Sv. Ivanu Zelini izveo svoju pjesmu Kaj da dielam?. Za uspješan i siguran nastup Sebastian je osvojio nagradu dječjeg lista Radost. Uz čestitke prof.dr.sc. Jože Skoka, člana stručnog povjerenstva Smotre, nagradu je primila i Sebastianova voditeljica, učiteljica Barica Mlinarek. Sebastan je svoju pjesmu i ilustrirao tako da su i pjesma i ilustracija našli svoje mjesto u zbirci pjesama koja ove godine nosi naslov „Moja cesta“ po najuspješnijoj pjesmi Smotre.

Organizator, Pučko otvoreno učilište Sveti Ivan Zelina, zaprimilo je 299 radova iz 56 osnovnih škola s područja cijele kajkavske Hrvatske (od Gorskoga kotara, preko Pokuplja, Posavine, Zagreba sa širom okolicom, Zagorja, Međimurja, sve do Podravine na istoku). Stručni ocjenjivački sud Smotre izdvojio je za javnu izvedbu 31 najbolje ovogodišnje pjesničko ostvarenje koje su mladi autori sami i izveli. Smotru je svojim duhovitim dosjetkama obogatio voditelj Vid Balog, dok su se za ples i glazbu pobrinuli Toni i Josip Iveković bravurama na gitari i violini te Dječja folklorna sekcija HPD-a "Zelina". Publiku su nasmijali učenici 4. razreda zelinske Srednje škole Dragutina Stražimira. Smotra se održala u odličnoj organizaciji POU Sv. Ivan Zelina te pod dvostrukim visokim pokroviteljstvom: Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.

Kad pročitate pjesmu Kaj da dielam?, vjerujemo da ćete se složiti da su i Sebastian i njegova učiteljica svoje nagrade u potpunosti zaslužili!

Kaj da dielam?

Dežđ curi, veter puše. Ščera je bile liepe, al’ došla je noč.

Mesec više ne svieti, megla se vleče,

kaj da dielam, nek to pišem. Kravica još spi, maček gledi

svojim bleščavim očmi. Pes spi vu svoje hiži. Čaka kosti.

Gledim čes obluk. Ptiči letiju popevajuči.

Froštukelj je na stolu, kuhane jejce i kruh.

Moram brže jesti kaj stignem v cierkvu.