Ekološka akcija čišćenja i uljepšavanja okoliša

Autor: Darinka Cvišić, 4. 4. 2011.

Na inicijativu učenika i djelatnika škole, a u suradnji s Vijećem roditelja, 01. travnja 2011. godine, održana je prva cjelodnevna akcija proljetnog uljepšavanja okoliša OŠ Breznički Hum.

Učenicima, učiteljima i djelatnicima škole pridružili su se i roditelji kako bi zajedničkim snagama prionuli na čišćenje i uređenje školskog vrta, povrtnjaka, voćnjaka te vanjske stolarije na jednom dijelu škole. Akcija je poslužila i kao najava nadolazećeg Dana planete Zemlje koji se u našoj školi već tradicionalno obilježava brojnim ekološkim akcijama u koje nastojimo uključiti što više članova naše lokalne zajednice.

Učenici prvog razreda su sa svojom učiteljicom bili zaduženi za čišćenje okoliša škole i javnih površina u mjestu od smeća. Prikupljeni otpad razvrstali su u posebne vreće za papir, staklo, plastiku i ostali otpad te ga potom i zbrinuli.

Ostali sudionici akcije bili su podijeljeni u manje skupine. Naoružani alatom prihvatili su se posla: plijevljenja, okopavanja i uređivanja cvjetnih gredica i ružičnjaka; čišćenja i uređivanja prostora oko etno-kućice; obrezivanja grmova. Skupina kojoj su se u najvećoj mjeri pridružili roditelji pripremila je i izvršila sjetvu proljetnih kultura u povrtnjaku. Većina sudionika uživala je u bojenju i uređivanju koševa i golova na igralištu te bojenju klupica, ljuljački i stolarije jednog dijela škole. Također, skupina osmaša iskopala je i presadila živicu koja je sada posađena tako da čini ogradu uz zapadni dio škole.

U pauzi od posla svi su uživali u pikniku na travi, zahvaljujući našoj kuharici koja je pripremila ukusan gablec za sve vrijedne sudionike.

Akciju nisu omeli ni jutarnja hladnoća ni tmurni oblaci pa su se od 8,00 do 13,00 sati uspjele obaviti sve planirane aktivnosti. Svi sudionici izrazili su svoje zadovoljstvo učinjenim te istaknuli da jedino zajedničkim akcijama možemo učiniti naš životni i radni prostor ljepšim i ugodnijim za sve nas.