“Vrijedne ruke“ na Danima kruha

Autor: Darinka Cvišić, 15. 10. 2010.

„Dodaj mi nošnju, brzo!“, čulo se 14.10.2010. godine iz naše škole. Naime, Osnovna škola Breznički  Hum sudjelovala je na Županijskoj smotri Dana kruha u Bisagu.

Učenici naše zadruge „Vrijedne ruke“ te njihovi roditelji, pod vodstvom učiteljica Olge Slunjski i Darinke Cvišić, uistinu su vrijedno prikupljali jesenske plodove, pekli starinske kolače i kruh. Kako bismo oživjeli tradiciju naših starih, učenice su nas predstavljale u  originalnima nošnjama našeg kraja. Kad smo napokon utovarili sve kutije sa stvarima, krenuli smo za Bisag. Putem su nas oduševili jesenski ukrasi pored ceste koje su uredili mještani Bisaga. Dolaskom u bisašku školu, iznenadila nas je uređenost svakog kutka škole koja je izgledala poput jesenske bajke. Na Smotri su se predstavile školske zadruge iz 25 škola Varaždinske županije, a njihovi su izložbeni prostori bili raspoređeni po učionicama. Nama je pripala učionica u potkrovlju do koje je trebalo prijeći puno stepenica!!!

Kad smo na stol postavili sve ukrase i kolače, krenuli smo u crkvu Svete Marije Magdalene na misu zahvale za Dane kruha. Misu je predvodio bjelovarski biskup Vjekoslav Huzjak, a nakon mise održana je kratka priredba. Nastupila je folklorna skupina, zbor i tamburaši, a potom su svi prisutni mogli razgledati i kušati proizvode izložene na štandovima. Svaki štand imao je nešto posebno. Tako je neke štandove krasila lavanda, neke med, neke pekmez, a neke pak licitarska srca. Na našem štandu posebnu su pažnju privlačili vrganji i ukrasne tikvice. Štandove je ocjenjivalo prosudbeno povjerenstvo sastavljeno, većinom, od ravnatelja osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije. Imali su vrlo težak zadatak odabrati školu koja će biti domaćin županijske smotre sljedeće godine, te odabrati školu koja će predstavljati Županiju na državnoj smotri.

Pobjedu je odnijela VII. Osnovna škola Varaždin, koja će biti domaćin županijske smotre 2011.godine, a naš domaćin, Osnovna škola Bisag, dostojno će nas predstavljati na državnoj smotri.

Maja Antolković i Helena Šargač