Kako se boriti protiv ovisnosti

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 15. 12. 2021.

U povodu „Mjeseca borbe protiv ovisnosti“, koji se obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca, učenici, učitelji i stručni suradnici naše škole proveli su niz aktivnosti vezanih uz suzbijanje zlouporabe opojnih sredstava te, općenito, suzbijanje svih vrsta ovisnosti, uključujući i ovisnost o internetu i društvenim mrežama.

Nositelji aktivnosti bili su, većinom, učenici viših razreda, te učenici 4. razreda kojima su njihovi razrednici te pedagoginja i knjižničarka održali niz edukativnih predavanja i radionica s ciljem preventivnog djelovanja i ukazivanja na posljedice konzumacije, prvenstveno alkohola, cigareta i droga, čemu su učenici te dobi najskloniji, ali i sve zastupljenijeg cyberbullyinga, tj. nasilja na internetu.

Članovi Novinarske grupe naše škole istraživali su štetne utjecaje ovisnosti o pušenju, drogama, alkoholu, te internetu i društvenim mrežama. Koristili su se dostupnom stručnom literaturom u školskoj knjižnici te čitali neobičnu knjigu o drogi Silvije Šesto "Ne, hvala!". Nakon čitanja raspravljali su o sljedećim pitanjima:

Zbog čega mladi ljudi postaju ovisnici?

Kako se možemo zaštiti od ovisnosti?

Kako prepoznati ovisnika?

Odgovore na ta i mnoga druga važna pitanja prenijeli su na plakate kojima žele upozoriti svoje vršnjake na velike opasnosti koje se skrivaju iza ovisnosti.

Cilj svih aktivnosti bio je uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice uz poruku svim učenicima i roditeljima da nikad nije prerano za borbu protiv ovisnosti jer ovisnosti uzimaju sve više djece i mladih!