I ja mogu biti književni kritičar!

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 24. 11. 2021.

Učenica 7. razreda naše škole Paola Andrašek nakratko je postala književna kritičarka sudjelovanjem u literarno-likovnom natječaju „I ja mogu biti književni kritičar“. Za kritiku romana „Pokajnik“, autorice Milene Mandić, povjerenstvo Odjela za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin uputilo joj je pohvalu nagradivši je jednogodišnjom članarinom za korištenje svih usluga u Gradskoj knjižnici Varaždin.

Odjel za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin organizirao je u Mjesecu hrvatske knjige natječaj „I ja mogu biti književni kritičar“ s ciljem poticanja djece na čitanje, stvaralaštvo i kreativno izražavanje. Na pisanje kritike i sudjelovanje u Natječaju potaknula ju je i vodila knjižničarka Ivana Nogić budući da je Paola samo tijekom 2021. godine pročitala pedesetak naslova te je već nekoliko godina zaredom najbolja čitateljica Škole. Paola je odlučila napisati kritiku suvremenog romana Milene Mandić „Pokajnik“ koji je se jako dojmio, što je željela prenijeti svim budućim čitateljima romana.

Pokajnik – roman koji se čita srcem

Postoje književnici koji pišu olovkom i tintom, ali, nasreću, postoje i oni koji pišu srcem. Iako imam samo trinaest godina, dosad sam pročitala već podosta knjiga, ako se uopće može i smije reći da je knjiga 'dosta'. Uvijek čitam srcem, zato volim knjige koje su tako pisane – srcem. Da sam knjigu „Pokajnik“ Milene Mandić uzela u ruke na početku svojeg čitateljskog puta, mislim da bih prestala čitati. Ne zato što je knjiga toliko loša, naprotiv! Smatram je jednom od naših najboljih knjiga, ali da bih je osjetila, bila mi je potrebna zrelost koju sam stekla čitanjem. Usudit ću se reći da će roman „Pokajnik“ mnoge čitatelje, baš poput mene, uvesti u shvaćanje umijeća življenja.

Autoricu romana Milenu Mandić smatram vrlo zrelom književnicom, iako joj je „Pokajnik“ prvi roman. Mlada žena, blagajnica, majka već je tada pokazala da za vrsnog pisca nisu uvijek potrebne velike škole, duboke metafore, asonance, aliteracije i druge složene stilske figure, već samo iskreno srce puno ljubavi prema knjizi, stvaranju, hrvatskoj riječi i kulturi. Roman „Pokajnik“ ima svega stotinjak stranica što mi je dokazalo da za dobro i kvalitetno djelo nije bitna količina ispisanih redova, već njihova kvaliteta. Jednostavnost jezika i izražavanja autorica je zaogrnula velom emocija koje čitatelja vuku na sljedeći red i sljedeću stranicu, stvarajući sve dublju vezu sa sudbinom glavnih likova, Ivana i Duje. Stoga, nemojte se iznenaditi ako se počnete osjećati kao marioneta vučena željom za otkrivanjem novog poglavlja.

Roman je ispisan u prvom licu, iz perspektive Ivana. U središtu je priča o odrastanju u vremenu prije, za vrijeme i nakon Domovinskog rata, ali i uvijek aktualna tema – vršnjačko nasilje. Kao što sam već spomenula, pisan je na jednostavan i čitak način, ostavljajući dubok trag u mislima, ali i u srcu čitatelja. Uči nas da se vrijeme ne može vratiti, stoga bismo trebali paziti na riječi koje izgovaramo, ali i na djela koja činimo jer u suprotnom može biti kasno, može nas izjedati grižnja savjesti zbog nekih životnih pogrešaka.

Ivan je jedinac iz bogate obitelji. On to obilato iskorištava, uz prešutno odobrenje svoje majke, te čini pogrešku za pogreškom. Postaje bahat, razmažen i pakostan, što dolazi do izražaja kad se u njegovo susjedstvo doseli siromašan dječak Duje. Njegovu pakost još više razbuktava očeva sklonost Duji te osjećaj odbačenosti od vlastite obitelji. Ivana sve više razdire osjećaj ljubomore. Duje, iznemogao i razočaran od silnih pakosti koje mu je 'brat' Ivan tijekom godina priredio, odlazi na bojišnicu. Tek tada Ivan shvati svoje greške, shvati da je izgubio pravog prijatelja i pokaje se. Doduše, prekasno za Duju, ali Ivanu je samo kajanje preostalo kako bi pokušao vratiti svoj mir.

„Pokajnik“ je jednostavan, čitak roman. Svojim jezikom i temom prilagođen je svima koji su ga voljni čitati srcem. Nabijen je osjećajima, prvenstveno ljubomore, ljubavi te krivnje i kajanja. Čitajući ga, preispitivala sam vlastite postupke prema svojoj obitelji i prijateljima, zato vjerujem da će jednako djelovati i na druge čitatelje. Sigurna sam da će svi čitatelji „Pokajnika“, baš poput mene, uz ovaj roman naučiti kako voljeti, opraštati, ali i ono najvažnije – kako živjeti.

Paolina kritika predstavljena je i pročitana u školskoj knjižnici nakon čega se nekolicina učenika i sama odlučila pročitati ovaj roman.

Nadamo se da će Paolina kritika i vas potaknuti na čitanje ne samo ovog romana, nego i na čitanje općenito! Ipak je 2021. Godina čitanja!

"Pokajnik" vas čeka u našoj školskoj knjižnici!