Deset godina uz naše kumče Ceciliju

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 24. 11. 2021.

Svake godine 23. studenoga obilježava se Međunarodni humanitarni dan – dan kada se želi ohrabriti pojedince i zajednicu da svojim djelima i gestama čine dobro i nesebično djeluju gdje god je to potrebno, ali i ukazati na nužnost zaštite sigurnosti volontera i zaposlenika humanitarnih organizacija širom svijeta. Vođeni tim načelima, kroz projekt „Kumstvo“ već deset godina financijski pomažemo školovanje našeg kumčeta Cecilije iz daleke Tanzanije.

Humanitarni rad jača zajedničke vrijednosti i solidarnost u zajednici te predstavlja put do razvoja humanijega i ravnopravnijeg društva. Povezuje ljude različitih interesa s ciljem pružanja pomoći drugim ljudima, kako bi se svijet u kojem živimo učinio boljim.

U projekt „Kumstvo“ Udruge „Kolajna ljubavi“ naša se naša škola uključila 2012. godine. Naše kumče postala je trinaestogodišnja djevojčica Cecilia Lutumo, a mi smo se obavezali da ćemo joj osigurati financijska sredstva potrebna za njezino školovanje. Da sve ove godine pomoć ide u dobre ruke, govori i izvješće o Cecilijinom školovanju iz kojeg je vidljivo da naše kumče ispunjava sve fakultetske obveze, čak štoviše,  neke je ispite položila s najboljim uspjehom.

Cecilia danas ima 22 godine i studira u gradu Songea u Tanzaniji. U Songei se nalazi Sirotište sv. Ante kamo svraćaju mnoga djeca koja primaju pomoć kroz projekt Kumstvo. Volonteri Udruge rado prepričavaju susrete koji se često pretvore u zabavnu igru ili zajedničku pjesmu. Na taj način ostvaruju lijepe i dugoročne veze koje prerastaju u prijateljstva i otvaraju put prema zajedničkoj boljoj budućnosti. U tome im uvelike pomaže i naša podrška jer glavni preduvjet za bolju budućnost djece je, svakako, obrazovanje. Iznimno niski životni standard ne pruža mogućnost obrazovanja svakom djetetu u Tanzaniji, budući da je školovanje skupo jer čak i u besplatnim javnim školama djeca imaju visoke izdatke za uniformu i školske materijale, pa je velik broj djece osuđen na rad ili život na ulicama. Još je teža situacija sa starijom djecom i mladima koji bi željeli studirati.

Bez naše podrške Cecilija ne bi mogla studirati i vrlo je zahvalna na prilici koju mnogi u Tanzaniji nemaju. Cecilia je i dalje vedra i inteligentna djevojka koja uspješno studira i neizmjerno se veseli svojoj budućoj profesiji. Pokazuje kontinuitet u radu i postizanju najboljih ocjena iz Strukture engleskog jezika, dok iz Edukacijske statistike treba uložiti još malo napora i učenja. S najboljim uspjehom položila ispit iz Socijalne etike, dok je nešto manje bodova postigla iz Razvojnih studija. Svojim trudom Cecilia postaje vrijedna članica akademske zajednice, a svi njeni sumještani jako su ponosni jer, unatoč velikom siromaštvu u kojem je odrastala, uspješno pohađa fakultet. Njen uspjeh je uspjeh cijele zajednice koju će Cecilia uskoro obogatiti stečenim znanjem. Još je nekoliko mjeseci rada ispred našeg kumčeta pa vjerujemo da će završne ocjene biti još i bolje.

Cecilija je jako sretna što i dalje brinemo o njezinoj budućnosti, zato iskreno zahvaljuje svima što smo joj pružili priliku da ostvari svoje snove.