Šetnja do utvrde Paka

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 5. 11. 2021.

Sunčani petak prije jesenskog odmora učenici nižih razreda matične i područne škole, u pratnji svojih učiteljica, iskoristili su za šetnju i boravak u prirodi. Cilj je bio posjet obližnjoj utvrdi Paka koja se nalazi na nadmorskoj visini od 310 metara, što su svi uspješno savladali.

Naši su šetači najprije autobusima stigli do mjesta Paka, odakle su do utvrde krenuli pješice, putem prema nadvožnjaku koji vodi preko autoceste. Istim putem nastavili su do podnožja brda gdje su ušli u šumu i dalje nastavili markiranom stazom. Ulogu vodiča preuzela je učiteljica Danijela Ivančan Bosilj. Nakon petnaestak minuta uspona i uživanja u jesenskoj ljepoti šume, stigli su do utvrde.

Nakon kraćeg odmora učenici su se prisjetili važnosti utvrde. Pretpostavlja se da je nastala još u drugoj polovici 13. stoljeća kada je tu bila smještena vojna postrojba koja je štitila lokalno stanovništvo od Mongola i drugih osvajača. U 15. st. utvrda je stradala u požaru, nakon čega više nije obnavljana. Danas je srednjovjekovna utvrda Paka upisana u Listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Također, budući da su prethodno u školi učili lokalne legende, učenik 2. razreda Mateo Petaj ispričao je legendu koja se veže uz utvrdu Paka.

Legenda govori o prelijepoj djevojci koja je postala žrtvom uroka. Nesretna djevojka pretvorena je u zmiju koja u ustima nosi zlatni ključ grada, a od zle sudbe mogao ju u noćima punog mjeseca izbaviti samo mladi mlinar. Prema pričama, s početkom radova na uređenju utvrde, ispod zaglavnog kamena utvrde izmilila je ogromna zmija koja, vjerojatno, još uvijek čeka mladog mlinara.

Što je istina, a što legenda, prosudite sami!

Nakon upijanja svih ljepota prirode, uslijedio je povratak istim putem. Osim dobre rekreacije, bila je to prilika i za poticanje učenika na očuvanje svih kulturnih i prirodnih ljepota našega kraja.