Kako se piše razglednica

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 30. 10. 2020.

Učenici 2. razreda sudjelovali su u međunarodnom projektu obilježavanja Svjetskog dana razglednice koji se obilježava 1. listopada te Svjetskog dana pošte koji se obilježava 9. listopada. Navedene datume povezali su i s čitanjem pa su u Mjesecu hrvatske knjige čitali djelo K. Čapeka Poštarska bajka. Sve aktivnosti proveli su uz pomoć svoje učiteljice Olge Slunjski i knjižničarke Ivane Nogić.

Projekt Svjetski dan razglednice osmislila je organizacija Postcrossing, dok je učenike u Hrvatskoj u projekt uključila Hrvatska pošta. Učenici su mogli saznati da je prva razglednica poslana još prije 150 godina, a naučili su i kako pravilno napisati razglednicu, adresirati ju, gdje i kako kupiti i zalijepiti poštansku marku te kako poslati razglednicu.

Učenici su najprije pogledali edukativni video koji je pripremio Marko Markica, a poslala Hrvatska pošta. Osim edukativnog videa, Hrvatska pošta poslala je za svakog učenika razglednicu s Markom Markicom na naslovnici. Potom su učenici razgovarali čemu razglednice služe, kako izgledaju, kako se adresiraju te kome ih možemo slati. Neki su odlučili poslati razglednicu prijateljima, neki članovima obitelji, neki učiteljici. Tada je, napokon, došlo na red i pisanje razglednice. Najvažnije je bilo pravilno napisati adresu, što su naši učenici povezali s Poštarskom bajkom u kojoj su čitali kako je poštar Kolbaba imao velikih problema zbog pisma bez adrese. Potom su naučili kako izgleda sam tekst razglednice, kako početi i završiti razglednicu, tako da su pisanje razglednice svi uspješno svladali. Roditelji su pomogli oko kupnje markica i slanja razglednica, a nakon nekoliko dana učenici su izvijestili da su sve razglednice uspješno stigle na poslane adrese.

Učenicima je preostalo da do kraja pažljivo pročitaju Poštarsku bajku i saznaju što se dogodilo s pismom bez adrese pa im je knjižničarka podijelila straničnike kako bi lakše označili gdje su stali s čitanjem.