Za nagradu - u Karlovac

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 24. 5. 2017.

Po završetku svih ovogodišnjih natjecanja najuspješniji učenici škole, sudionici državnih i županijskih natjecanja te njihovi mentori zaslužili su i nagradu, stoga su se 23. svibnja 2017. godine, zajedno s ostalim djelatnicima škole, uputili na terensku nastavu u Karlovac kako bi uživali u sadržajima 'grada na četiri rijeke'.

Prvo odredište bio im je Muzej Domovinskog rata koji se nalazi u Turnju, na mjestu bivše vojarne. U Muzeju na otvorenom naši su učenici razgledali zbirku oružja i vojnih vozila iz Domovinskog rata.

Nakon obilaska Muzeja slijedila je šetnja gradom. Vodič je sudionike terenske nastave upoznao s nekoliko važnih činjenica vezanih uz grad Karlovac. Grad je dobio ime po svom osnivaču, austrijskom nadvojvodi Karlu Habsburškom, a nastao je 13. srpnja 1579. g. kada je započela gradnja krajiške vojne utvrde zbog turskih prodora. Izgrađen je u obliku šesterokrake zvijezde s pravilnim rasporedom ulica. Najpoznatija tvrđava je Dubovec, a od gradskih znamenitosti vrijedi vidjeti zgradu vijećnice te Gradski muzej.

Nakon šetnje gradom svi su nestrpljivo iščekivali vidjeti najnoviju karlovačku atrakciju – slatkovodni akvarij Aquatiku, jedini slatkovodni akvarij u Hrvatskoj. Aquatika obuhvaća oko 3000 kvadratnih metara izložbenog prostora, a u samom akvariju nalazi se 5000 jedinki, odnosno oko 1000 kilograma ribe! Izložbeni postav prati tok krške rijeke: počinje izvorom i spušta se u podrumsku etažu sa špiljskim i močvarnim staništima. Postav predstavlja više od 100 vrsta različitih slatkovodnih riba: šaran, som, štuka, pastrva, mrena, klen, podust, grgeč, deverika, uklija i dr. Akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka - Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Učenici su mogli saznati  zanimljive činjenice vezane uz slatkovodni svijet te su na odlasku dobili edukativne materijale uz pomoć kojih mogu proširiti i ponoviti stečena znanja.

U neposrednoj blizini Aquatike pruža se šetnica i prekrasan pogled na slap rijeke Korane, gdje su se učenici i učitelji zabavljali uz šetnju i ribolov.

Nakon učenja valjalo se i okrijepiti, zato su putnici krenuli do hotela „Lana –Korana“ gdje ih je čekao zajednički ručak. Nakon ručka bilo je vremena i za igru i zabavu na velikom igralištu uz rijeku Koranu.

Na kraju dana naši su putnici zadovoljno zaključili da Karlovac nije samo usputna stanica prema moru jer se Karlovcu, zaista, ima puno toga za vidjeti i doživjeti.