Učenici osmog razreda posjetili Vukovar

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 21. 12. 2016.

Već treću godinu zaredom učenici 8. razreda naše škole aktivno sudjeluju u projektu „Posjet osmih razreda Vukovaru“. Tako su ove godine u Vukovaru boravili 14. i 15. prosinca, naravno, s ciljem što boljeg upoznavanja novije hrvatske povijesti, tj. Domovinskog rata i same Bitke za Vukovar. Pratnja našim osmašima bile su učiteljica Marija Zrinka Sokač i njihova razrednica Ivka Kožić.

Terenska nastava bila je vrlo poučna, ali i vrlo emotivna jer su učenici obišli sve najzančajnije lokalitete iz Domovinskog rata, ali nisu izostali ni kulturni i zabavni sadržaji, poput obilaska  Gradskog muzeja Vukavar, smještenog u novoobnovljenom dvorcu Eltz, te Muzeja vučedolske kulture. Također, našli su vremena i za uživanje u klizanju u središtu grada.

Od ratnih lokaliteta vrijedi izdvojiti obilazak slavnog Vodotornja, simbola Vukovara, visokog 50.3 metra, te Vukovarske bolnice koja je tijekom rata postala vojna bolnica. Gornja četiri kata bila su uništena u bombardiranjima pa su u funkciji bili samo prizemlje, podrum i atomsko sklonište. Nakon rata bolnička je zgrada obnovljena i ponovno je u funkciji. Dijelovi bolnice koji su se koristili za vrijeme opsade grada postali su mjesto sjećanja. U nekadašnjem atomskom skloništu bolnice nalaze se spomen-sobe, replike ratne bolnice, u čijim se hodnicima može pratiti dnevnik ratnih zbivanja u bolnici, s točnim brojem ranjenika dopremljenih u bolnicu, prema svjedočanstvima osoblja bolnice. Na kraju hodnika nalaze se pločice-osmrtnice s imena poginulih i nestalih osoba, u crnim, tj. sivim okvirima. Unatoč naporima bolničkog osoblja da bolnicu zaštite postavljanjem crvenih križeva na vidljiva mjesta, agresori su je tijekom rata sustavno bombardirali, stoga je danas simbol bolnice postao crveni križ s rupama od metaka.

Obišli su i ostala mjesta sjećanja: Bijeli križ – spomenik svim žrtvama Domovinskog rata, na ušću Vuke u Dunav, Vojarnu 204. brigade, danas Memorijalni centar Domovinskog rata, gdje su vidjeli naoružanje te oklopna i tenkovska vozila koja su naši i neprijateljski vojnici koristili tijekom rata. Sudionici ratnih zbivanja upoznali su ih s tijekom Bitke za Vukovar te posljedicama rata, a posebno potresno bilo je razgledavanje replike zloglasnog koncentracijskog logora „Stajićevo“. Iz Vojarne su se „kukuruznim putem spasa“ uputili do Spomen-doma hrvatskim braniteljima na Trpinjskoj cesti, poznatoj kao „groblje tenkova“. Uslijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, gdje 938 bijelih križeva stoji u spomen na poginule branitelje i civile. Ističu se dva izdvojena križa – za najmlađu i najstariju žrtvu. Ovdje je pokopan i slavni zapovjednik grada Blago Zadro, njegov sin Robert i mnogi drugi znani i neznani junaci grada. Osmaši su se poklonili i žrtvama pokopanima u Masovnoj grobnici na Ovčari te su obišli Spomen–dom „Ovčara“, nastao u znak sjećanja na 263 ranjenika i civila te medicinskog osoblja pogubljenih 20. studenoga 1991. godine na Ovčari. Na Ovčari je život izgubio i legendarni urednik i novinar Hrvatskog radija Siniša Glavašević. Na kraju je uslijedilo predavanje „Vrijednost mira“ u domu Lavoslava Ružičke gdje je za učenike organiziran kviz-znanja. Naše predstavnice Tea Kranjec i Marija Gradinšćak osvojile su drugo mjesto i čestitke za pokazano znanje.

Nakon boravka u Vukovaru naši osmaši naučili su zašto je danas važno znati i prenositi istinu o Domovinskom ratu. Također, naučili su da trebamo uvijek biti zahvalni svim hrvatskim braniteljima koji su branili grad, kao i svima onima koji su dali živote za obranu Hrvatske.