EKOLOŠKI UZGOJ POVRĆA I VOĆA OSVOJIO DRUGU NAGRADU

Autor: Darinka Cvišić, 24. 3. 2010.

Svijest o ekologiji i ekološkom razvoju prisutna je na svim područjima djelovanja u OŠ Breznički Hum pa se škola po prvi puta prijavila i na natječaj “Održiva potrošnja” koji organiziraju Udruge Una terra i Lijepa naša te tvrtka Tehnix d.o.o., kao glavni sponzor, te je za svoj projekt pod nazivom „Ekološkim uzgojem povrća i voća čuvamo prirodu i razvijamo svijest o zdravom življenju“ osvojila drugu nagradu! Natječaj je organiziran na nacionalnoj razini i to na tri područja održive potrošnje: potrošnja koja se veže uz učenike, učitelje, nastavni proces i izvannastavne aktivnosti u svim odgojno-obrazovnim ustanovama; potrošnja koja se veže uz obitelji i obiteljska kućanstva i potrošnja koja se veže uz druge segmente života i rada.

Na natječaj su prispjela 44 projekta iz 31 Eko-škole.  Natjecale su se 22 osnovne škole, 5 srednjih škola i 4 dječja vrtića. Među 25 projekata vezanih uz prvo područje - potrošnju u školama i dječjim vrtićima, prijavljen je bio i projekt OŠ Breznički Hum pod nazivom „Ekološkim uzgojem povrća i voća čuvamo prirodu i razvijamo svijest o zdravom življenju“. Iako OŠ Breznički Hum formalno još nema status Eko-škole, uspjela je kontinuiranim radom na području ekološkog uzgoja povrća i voća u školskom vrtu svih učenika i djelatnika škole, na čelu s ravnateljicom i eko-koordinatorima projekta, osmisliti i ostvariti ovaj projekt.

Tim povodom predstavnice Škole, ravnateljica Vesna Ivančan i učiteljice Ivka Kožić i Josipa-Stanka Barbir te načelnik Općine Zoran Hegedić, prisustvovali su prigodnoj svečanosti održanoj u Novinarskom domu u Zagrebu 22. 03. 2010. godine, čime je na najbolji način obilježen i Dan voda. Priznanje i nagradu za predani rad te postignute rezultate primila je u ime Škole ravnateljica Vesna Ivančan. Novčanu nagradu u iznosu od 9 000,00 kuna škola će podijeliti s OŠ Virovitica (osvojila također drugu nagradu) i, naravno, utrošiti za daljnje ekološke aktivnosti koje se provode na putu prema statusu eko-škole.

Cilj ovog projekta, za sve njegove sudionike, jest razvijanje ekološke svijesti i promicanje proizvodnje ekološki zdrave hrane kroz stjecanje konkretnih znanja o uzgoju biljaka koje koristimo u prehrani, upoznavanje načina pripreme tla i prihranjivanja tla, uočavanje važnosti kompostiranja u našem školskom povrtnjaku te važnosti zaštite uzgojenih kultura od korova, štetnika i nametnika. Također, cilj je i štedjeti, čuvati tlo za daljnje generacije te svojim akcijama utjecati i na lokalnu zajednicu.

Projekt se provodi u školskom povrtnjaku koji je uređen i podijeljen na gredice, a svaki razredni odjel obrađuje svoj dio vrta. Načela održivog razvoja i potrošnje primjenjuju se sjetvom i sadnjom povrća koje se koristi u školskoj kuhinji, a dodatni doprinos održivom razvoju planira se ostvariti povećanjem eko-proizvodnje povrća te sadnjom i uzgojem autohtonih voćaka. Tako bi se obogatio školski jelovnik, ali i očuvala prirodna baština ovoga kraja.

Ovo je priznanje još jedan pokazatelj kako se predanim radom u malim sredinama mogu postići rezultati na nacionalnoj razini. Projekt ekološke proizvodnje povrća i voća osvijestio je činjenicu da korištenjem novih te primjenom već postojećih tehnologija ne moramo nužno raditi protiv same proizvodnje. Naprotiv, čuvajući prirodu i ne zagađujući je možemo djelovati ekološki, tako da sačuvamo vodu, tlo i zrak za buduće generacije, što i jest cilj održivog razvoja.