Za nagradu - u Gorski kotar!

Autor: Darinka Cvišić, 17. 7. 2016.

Nakon uspješno odrađene nastavne godine najuspješniji učenici škole, sudionici državnih i županijskih natjecanja, te njihovi mentori, kao i ostali djelatnici škole uživali su 14. lipnja 2016. godine u nagradnom izletu po prelijepom Gorskom kotaru.

Prvo odredište bile su malo, ali vrlo poznato turističko mjesto Fužine koje se nalazi na 730 metara nadmorske visine. Fužine su bogate vodom - danas su ondje čak tri akumulacijska jezera: Bajer, Lepenica i Potkoš. Bogatstvo vode iskorišteno je, naravno, za proizvodnju električne energije.

Nakon kratkog razgledavanja mjesta na redu je bila vožnja brodom po jezeru Bajer koje se odlično uklopilo u idiličnu sliku goranskog pejzaža. Ugodna vožnja turističkim brodom Sv. Anton pruža možda i najbolji pogled na prirodne ljepote Fužina i okolice.

Sljedeća znamenitost bila je spilja Vrelo koja je otkrivena pedesetih godina prošloga stoljeća prilikom gradnje akumulacijskog jezera Bajer. Starost joj se procjenjuje na 3,5 - 4 milijuna godina. Iako je duga samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata spiljskim ukrasima, a osobitu vrijednost spilji daje voda - na samo pedesetak metara nalazi se prekrasan gorski izvor, jezero i ponor koji je čine posebno atraktivnom. Dodatna zanimljivost su i kulise za film o indijskom poglavici Winnetou, čije je snimanje završeno prošle godine. Također, za toplih dana spilja Vrelo pruža odlično osvježenje budući da je njezina temperatura tijekom cijele godine oko 7˚C.

Vrijeme do ručka izletnici su ispunili šetnjom oko jezera Bajer što je svima poprilično otvorilo apetit. Gastronomska ponuda Fužina odličan je razlog za posjet ovom mjestu. U to su se uvjerili i naši izletnici koji su uživali u odličnim jelima od divljači, gljiva i šumskih plodova iz obližnjih šuma. Bio je to, zaista, ručak za pamćenje!

Punih želudaca nastavili su put Lokava koje su najpoznatije po svojim žabama, stoga se nije mogao zaobići Muzej žaba gdje ih je voditeljica uputila u povijest mjesta i samog muzeja, gdje se trenutno nalazi više od 3000 figurica žaba pristiglih u Lokve iz cijeloga svijeta. Saznali su koje su žablje vrste zaštićene jer su pred izumiranjem te da se u Lokvama održava jedno zanimljivo natjecanje – natjecanje žaba u skoku u dalj!

Na kraju dana naši su izletnici zadovoljno zaključili da se, svakako, vrijedi uputiti u Gorski kotar jer šetnje goranskim livadama i šumama, jezerskim šetnicama, zdrava hrana i još zdravija ugodna planinska klima samo su dio blagodati koje Gorski kotar nudi.