Kako biti tolerantan

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 17. 11. 2021.

Što je tolerancija, raspravljali su učenici 4. razreda koji su Međunarodni dan tolerancije - 16. studenoga obilježili prigodnom radionicom „Kako biti tolerantan“. Kroz radionicu su ih vodile njihova učiteljica Ivana Ivančić i pedagoginja Anita Ivančan Božurić, a učenici su se prisjetili da je to dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Svoje zaključke prenijeli su na plakate i likovne radove, a najuspješniji poslani su na natječaj „Oboji šareno“ Foruma za slobodu odgoja.

UNESCO je 1995. godine proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču uvažavanja ljudskih prava, poput: Konvencije o građanskim i političkim pravima, Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencije o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge.

UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako:

„Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.“ Tako tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.

Međunarodni dan tolerancije potiče nas da se zapitamo: „Što je to tolerancija?“ Upravo je od tog pitanja krenula razredna radionica koju je vodila naša pedagoginja, a nakon razgovora učenici su svoja razmišljanja o toleranciji pretočili u plakate i likovne radove koje su izložili u holu škole.

Najuspješniji radovi poslani na natječaj „Oboji šareno“ Foruma za slobodu odgoja.

Po završetku natječaja najuspješniji učenici primili su zaslužena priznanja.