Plastičnim čepovima do lijekova i putovanja u NP Krka

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 3. 10. 2016.

Učenici nižih razreda naše škole tijekom protekle školske godine marljivo su sakupljali plastične čepove i za nagradu osvojili ulaznice za NP Krka, koje su, na oduševljenje malih putnika-izletnika, iskoristili 29. rujna 2016. godine.

Uključivši se u humanitarno-ekološku akciju Udruge oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske pod nazivom „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“, učenici su prikupljali plastične čepove od PET i tetrapak ambalaža koje su poslali u Udrugu, te u zamjenu za njih dobili određena novčana sredstva kojima će se kupiti skupi lijekovi koji nisu na listi HZZO-a, a potrebni su ovoj skupini oboljelih za liječenje. Akciju je podržao i NP Krka koji želi dodatno motivirati sve zainteresirane da skupljaju čepove pa nagrađuju sve one koji prikupe jedan kilogram čepova besplatnim ulaznicama u Park.

Budući da su naši učenici sakupili više od 80 kg čepova, stigla je nagrada u obliku besplatnih ulaznica u NP Krka za sve učenike nižih razreda. Nagradu su iskoristili 29. rujna 2016. godine kada je 88 učenika od 2. do 5. razreda, u pratnji osmero djelatnika škole i roditelja, uživalo u nezaboravnom putovanju Lijepom Našom. Praćeni toplim i sunčanim vremenom,  po dolasku u Park učenici su prešli iz autobusa u brodiće kojima su otplovili do otoka Visovca. Na njemu se od 1445. godine nalazi franjevački samostan Majke od Milosti i crkva Gospe Visovačke koje su sa zanimanjem razgledali. Tijekom burne prošlosti Visovac je bio i ostao otokom mira i molitve, a franjevački samostan tvrđavom duhovnosti i vjere. Zbog stoljetnog štovanja Majke Božje Visovac nazivaju i Gospinim otokom.

Nakon Visovca obilazak Parka nastavili su šetnjom do Skradinskog buka, najdužeg slapa na rijeci Krki, do kojega vodi mreža staza i mostova. Putem su razgledali i Etnoselo s obnovljenim mlinovima koji stoljećima koriste snagu vodenog toka. Uživali su u pogledu na netaknutu prirodu, bogatu florom i faunom, te brojne manje slapiće i jezerca. U prostoru Parka bilo je vremena i za odmor i za igru, naravno, uz sladoled i ostala osvježenja.

Iako je obilazak Parka trajao četiri sata, umoru nije bilo ni traga. Štoviše, spavanja nije bilo ni na povratku kućama jer su učenici cijelim putem veselo pjevali razmjenjujući dojmove s, kako kažu, „dosad najljepšeg izleta“. U znak zahvale NP Krka i Udruzi oboljelih učenici su obećali da će i dalje nastaviti marljivo sakupljati čepove te tako pomagati i prirodi i oboljelima.