Putovanje prastarim dobom i srednjim vijekom

Autor: Darinka Cvišić, 20. 6. 2016.

Učenici  5. i 6. razreda ove su godine u sklopu terenske nastave odlučili posjetiti Krapinu i dvorac Veliki Tabor, što su i učinili 9. lipnja 2016. godine.

Nestrpljivo se čekao polazak. Vožnja do Krapine bila je zanimljiva jer su prolazili krajem koji djelomično  poznaju.

Sam ulazak u Muzej neandertalaca bio im je zanimljiv. Muzej se proteže na površini od 1200 m² i jedan je od najmodernijih u ovom dijelu Europe. Glavna atrakcija je iznimno vjerna rekonstrukcija obitelji od 17 neandertalaca. Život neandertalaca i otkrivanje krapinskog nalazišta, ali i razvoj homosapiensa prikazani su multimedijalno, filmom, glazbom i zvukom. Na izlasku iz muzeja, gdje su se počastili suvenirima ili fotografiranjem, nastavili su pješačkom stazom kroz šumu do otvorenih nalazišta ostataka pračovjeka.

Nakon kratkog osvježenja krenuli su put Velikog Tabora. Veliki Tabor je jedan od najbolje sačuvanih i uređenih kasnosrednjovjekovnih i renesansnih utvrđenih gradova kontinentalne Hrvatske. Iako su učenici 6.razreda na satu Hrvatskog jezika čuli legendu o Veroniki Desiničkoj, bili su oduševljeni kada su legendu mogli smjestiti u stvarni ambijent. Najviše ih je oduševila tamnica s predmetima za mučenje.

Nakon ovako edukativne i zabavne terenske nastave vratili su se kućama u ranim večernjim satima.