Uspjeh na županijskom natjecanju „Čitanjem do zvijezda“

Autor: Darinka Cvišić, 2. 3. 2016.

Najbolji čitači naše škole: Magdalena Krofak, Tea Kranjec i Kristina Horvat, kao pobjednici školskog natjecanja „Čitanjem do zvijezda“, izborili su pravo sudjelovanja na županijskoj razini. Natjecanje je održano 1. ožujka 2016. godine u OŠ Trnovec, a naša ekipa osvojila je u kvizu znanja odlično sedmo mjesto.

Natjecanje je i ove godine privuklo veliki broj sudionika – čak 22 ekipe iz cijele županije,  a učenici su se natjecali u rješavanju kviza znanja i u predstavljanju plakata. U kvizu znanja učenici su odgovarali na pitanja vezana uz autore i djela: M. Matošec: Suvišan u svemiru, Š. Storić: Poljubit ću je uskoro, možda i M. Gavran: Svašta u mojoj glavi.

Najuspješniji član naše ujednačene ekipe bila je učenica Kristina Horvat koja je osvojila 34 boda, potom Magdalena Krofak sa 33 boda i Tea Kranjec sa 31 bodom, što im je ukupno donijelo sedmo mjesto. Učenike je pripremala i vodila knjižničarka Ivana Nogić.

Natjecanje „Čitanjem do zvijezda“ provodi se već petu godinu zaredom kao jedan od važnih projekata „Hrvatske mreže školskih knjižničara“, čiji je osnovni cilj poticanje čitanja i informacijske pismenosti kod djece i mladih. Pozitivni učinci ovog natjecanja iz godine u godinu sve su veći jer se svake godine priključuje sve veći broj osnovnih i srednjih škola iz svih županija Republike Hrvatske, a natjecanje ima i državnu razinu.

Budući da je kod učenika sve primjetniji problem čitanja radi ocjene, a ne iz užitka, ovo je natjecanje dobra podloga školskim knjižničarima za provođenje aktivnosti kojima se kod učenika razvija interes za čitanje svih knjiga, naročito onih koje nisu na popisima lektire.